Eurobot

Z MediaWiki SPŠ a VOŠ Písek
Přejít na: navigace, hledání
Eurobot head2.jpg

Obsah

Popis soutěže Eurobot

Eurobot

Je soutěž pro amatérské týmy mladých fanoušků robotiky nebo pro týmy, které pro mladé takovýto projekt organizují. Soutěž Eurobot nechce být nesmiřitelným bojem, naopak vše probíhá v přátelském a sportovním duchu. Tým soutěží se svým robotem na hřišti o rozměrech cca 3 x 2 m proti dalšímu týmu (který má opět svého robota). Jeden zápas trvá 90 sekund a roboti při něm samostatně plní svůj úkol bez toho, že by byli řízeni člověkem nebo vzdáleným počítačem; vše potřebné si roboti „nesou s sebou“ a také musejí „samostatně přemýšlet“ a rozhodovat. Přesná pravidla se každý rok mění (téma, počet robotů, velikost hřiště atd.), takže i nově vzniklé týmy mají velkou naději na úspěch (například v roce 2005 obsadil nováček v soutěži, rychnovský R-team, skvělé 2. místo v mezinárodním finále). Vždy na začátku podzimu jsou vyhlášena pravidla pro další ročník, na jaře probíhají národní kola a následně před létem pak mezinárodní finále. Součástí mezinárodního finále souteže je i vědecká konference Eurobot 2010, jejímiž hlavními tématy jsou výzkum a vzdělávání v robotice.

Eurobot junior

Od roku 2006 je na mezinárodní úrovni pořádána i kategorie Eurobot Junior pro mladší tvůrce robotů (do 18 let). Jejich úkol je také jednodušší, protože stavějí roboty, kteří nejsou autonomní, ale soutěžící je během hry sami ovládají (po drátě). Je to výborná příležitost především pro žáky základních a středních škol, jak se touto hravou formou s robotikou seznámit. Školám proto nabízíme tuto soutěž jako dobrou konkrétní cílovou motivaci pro kroužky techniky, robotiky, programování i jako možné téma pro závěrečné práce studentů středních škol. Podle ohlasů je o tuto kategorii zájem i u nás, takže v roce 2008 proběhl první ročník kategorie Junior i v Čechách.

Témata předchozích ročníků soutěže

Eurobot 2009 – Temples of Atlantis

Eurobot tema 2009.jpg
Tématem ročníku 2009 soutěže Eurobot je Stavba chrámů v Atlantidě. Roboti budou pomáhat stavitelům nádherných chrámů Atlantidy tak, že budou stavět chrámy ze stavebních prvků nalezených na hrací ploše. Ten robot, který postaví více vyšších chrámů, vyhraje.


Eurobot 2008 – Mission to Mars

Eurobot tema 2008.jpg
Roboti se v roce 2008 vypraví na Mars, aby hledali možné stopy života v geologických vzorcích. Ty budou posílat k další analýze zpět na zem. Protože vzorky musí zůstat v co nejlepším stavu, je lepší je posílat zmrazené - buď v chladících kontejnerech, anebo v obyčejném kontejneru, ale obložené ledem.


Eurobot 2007 – Robot Recycling Rally

Eurobot tema 2007.jpg
Robot Recycling Rally to je téma soutěže Eurobot pro rok 2007. Autonomní roboti mají za úkol roztřídit co nejvíce odpadu do správného košeEurobot 2006 – Funny Golf

Eurobot tema 2006.jpg
Funny Golf to je téma soutěže Eurobot pro rok 2006. Autonomní roboti mají za úkol umístit bílé míčky do správných jamek a případně použít černé na blokování jamek soupeře.


Eurobot 2005 – Bowling

Eurobot tema 2005.jpg
Cílem soupeřících robotů je během 90 sekund porazit co nejvíce kuželek vlastní barvy a případně postavit kuželky protivníka. Úkol budou ztěžovat předem neznámé pozice mostů a základen kuželek. Ty se budou losovat z několika definovaných variant. Toto je trend posledních let, aby byl dán dostatečný prostor chytrým strategiím a nezaručoval vítězství dokonalých automatů.


Eurobot 2004 – Coconut Rugby

Eurobot tema 2004.jpg
Tématem pro rok 2004 je zápas o kokosové ořechy na tropickém ostrově. Cílem soupeřících robotů je během 90 sekund sbírat malé rugby míčky a házet je do modré laguny případně do branky mezi palmami. Mezinárodní finále soutěže se bude konat (tentokráte prý naposledy – od roku 2005 by měla začít putovat po Evropě) v La-Ferté Bernard ve Francii od 21. do 23. května 2004.


Eurobot 2003 – Heads or Tails

Eurobot tema 2003.jpg
Panna nebo orel, tak by se asi dal přeložit název tématu pro Eurobota na rok 2003. Cílem soupeřících robotů je otočit během 90 sekund co nejvíce cívek správnou barvou navrch. Hřiště je již tradičně velikosti 2.1 x 3 metry, tentokrát natřené šachovnicovým vzorem. Roboti nestartují z „domečků”, jako minulé ročníky, ale z rohů. Cívky mohou také stavět do komínků za víc bodů. Na každé straně jsou navíc dvě speciální cívky z obou stran stejně barevné. Ty mohou roboti sestřelovat ping-pongovými míčky.


WWW--Roman Svoboda 10. 9. 2010

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Rychlá navigace
NEJ aktivity
Nejlepší předměty
Nejlepší MCU
SW-HW
Ostatní
Utility
Nástroje
Tisk/export