porota: ing. Jan Pokorný (fa TCPísek), Matěj Zeman (fa Bosch) a ing. Oldřich Starý (Schneider Electric)

1. místo: Stanislav Zemek (B3) s prací Zabezpečovací systém motocyklu

1. místo: Otakar Houdek (B4) Sada úloh pro výuku s MCU Cortex

obor: Informatika porota: ing. Břetislav Bakala, Mgr. Jan Turoň, Ing. Mgr. Bc. Miroslav Široký, DiS. a Jiří Hýbek

1. místo: Ruman Jan (A4) Neurální sítě pro strojový překlad
  2. místo: Šejvl Petr (B4) Řešení algoritmických problémů
  3. místo: Šíp Roman (B4) Algoritmická analýza jazyka

600px

Středoškolská odborná činnost aneb Ukaž svůj talent

Jako každý rok, tak i letos začátkem dubna, se u nás na průmyslové škole v Písku konala soutěž SOČ - Středoškolská odborná činnost. Tato soutěž má jak část soutěžní a výstavní.

Žáci naší školy zde prezentují svoje výrobky, kterými potvrzují svou zručnost v oboru Elektrotechniky či Informatiky. Kouzlo této soutěže spočívá v tom, že se zde může předvést opravdu každý. V tomto roce se na výstavě objevovaly práce různých charakterů, od buchty SOČ, která byla upečena speciálně pro soutěž, až po práci popisující Neurální sítě pro strojový překlad. Žáci nejprve obhajují svoji práci ve školním kole a následně porota, složená z odborníků z praxe doplněnou pedagogy, vybere kandidáty do krajského kola SOČ.

Letos se v oboru Elektrotechnika umístil na 1. místě Stanislav Zemek (B3.I, obor Informační technologie), který předložil práci zabývající Zabezpečením svého motocyklu.

V oboru Učebních pomůcek se umístil na 1. místě Otakar Houdek (B4.I, obor Informační technologie) se svou Sadou úloh pro výuku s MCU Cortex.

V oboru Informatiky byla udělena celkem 3 místa. Na 1. místě se umístil Jan Ruman (A4.E), který vytvořil Neurální sítě pro strojový překlad, na 2. místě Petr Šejvl (B4.I) se svým Řešením algoritmických problémů, na 3. místě Šíp Roman (B4.I) s Algoritmickou analýzou jazyka.

Úspěšní žáci se nyní připravují na krajské kolo, které proběhne 25. dubna 2019 v Českých Budějovicích. Všem přejeme hodně štěstí do dalšího kola a těšíme se na jejich prezentace.

zpracoval: Jakub Muknšnábl, třída A4.E, obor Elektrotechnika

krajské kolo:

1. místo: Teoretický rozbor a konstrukce polovodičově buzeného Teslova transformátoru s dvojitou rezonancí

obor: Tvorba učebních pomůcek

1. místo: Sada úloh pro výuku s MCU Cortex (Otakar Houdek, SPŠ a VOŠ Písek)
  2. místo: Loutkové divadlo s efekty
  3. místo: Stavba UV lampy a její multioborové využití při výuce na ZŠ a SŠ
  4. místo: Volba a optimalizace řezných podmínek pro gravírování
  5. místo: Přípravek pro demonstraci stroboskopického jevu

obor: Informatika

1. místo: Neurální sítě pro strojový překlad (Jan Ruman, SPŠ a VOŠ Písek)
  2. místo: Strava.cz – jídelní informační obrazovka
  3. místo: Program pro vytváření a editování barevných animací na LED panelech
  4. místo: Algoritmická analýza jazyka (Roman Šíp, SPŠ a VOŠ Písek )
  5. místo: Využití minipočítače Raspberry Pi pro hostování databází pro malé projekty s ukázkou na hře had v jazyce C#
  6. místo: Hry s kostkami v jazyce C#
  7. místo: Automatizovaný bezpečnostní systém (Jakub Pavlík, Gymnázium, Strakonice, Máchova 174)

2. místo: Rovnice přímek v rovině
  3. místo: Problémy, které vás dostanou do rakve.

obor: 2. Fyzika

1. místo: Využitelnost konstrukce papírových letadel pro MAV Jan
  2. místo: Popis pevných a hybridních raketových motorů a vývoj vlastní rakety na pevná paliva

Krajské kolo SOČ

Dne 25.4. proběhlo v Budějovickém DDM krajské kolo SOČ, kde vyhráli Ota Houdek kategorii Učební pomůcky a Honza Ruman Informatiku. I letos rozhodovalo, jak kdo uměl svou práci prodat: druhé místo v kategorii Učební pomůcky za Otovou sadou úloh pro MCU Cortex obsadilo loutkové divadlo s LED efekty s myšlenkou, že v přetechnizované době je třeba odvrátit pozornost zpět k offline zábavě. Přesto Honza Ruman svou zdrcující odborností Neurálních sítí pro strojový překlad nakonec zvítězil nad výborně zpracovaným IS pro strava.cz. Soutěžící mají náš respekt za kvalitní práci, kterou odvedli a přejeme úspěch na celostátním kole v Opavě, kde budou odměněny nejlepší středoškolské práce za tento rok.

zpracoval: Mgr. Jan Turoň

Ve čtvrtek 25.4. se konal již 41. ročník soutěže Středoškolská odborná činnost. Střední průmyslová škola v Písku byla reprezentována v oborech Informatika (Jan Ruman, Roman Šíp) a Učební pomůcky (Otakar Houdek). Mezi pracemi v oboru Informatika bylo možné nalézt například Automatizovaný bezpečnostní systém či Aplikaci pro administraci (v systému RADIUS). Kromě SPŠ a VOŠ Písek byly v oboru reprezentovány střední školy z Tábora, Sezimova Ústí a strakonické gymnnázium. První místo obsadil Jan Ruman s prací Neurální sítě pro strojový překlad, následován na druhém místě projektem Strava.cz – jídelní informační obrazovka a na místě třetím prací Program pro vytváření a editování barevných animací na LED panelech. Roman Šíp a jeho Algoritmická analýza jazyka obsadili čtvrté místo.

zpracoval: Jan Ruman, třída A4.E, obor Elektrotechnika