Celostátní kolo FLL 2009: Porovnání verzí

Z MediaWiki SPŠ a VOŠ Písek
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
 
(Nejsou zobrazeny 2 mezilehlé verze od stejného uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:
:Naše škola SPŠ a VOŠ Písek se poprvé zúčastnila celostátního kola soutěže First Lego League 2009, které se konalo 7. listopadu 2009 v Jeseníku. Pod odborným doprovodem Mgr. Milana Janouška – učitel odborných předmětů, vedoucí kroužku robotiky a Ing. Ivo Cuřína – zástupce našeho generálního sponzora ČEZ z Jaderné elektrárny Temelín. Za školu soutěžili Roman Svoboda B2.I, Vojtěch Kinkor B2.I, Adam Vlášek B2.I, Dominik Toušek B1.I a Arnošt Motyčka B1.I.
Článek z účasti naší školy ve FLL 2009.
<div style="text-align:justify">
Naše škola SPŠ a VOŠ Písek se poprvé zúčastnila celostátního kola soutěže '''First Lego League 2009''', které se konalo 7. listopadu 2009 v Jeseníku. Pod odborným doprovodem '''Mgr. Milana Janouška''' – učitel odborných předmětů, vedoucí kroužku robotiky a '''Ing. Ivo Cuřína''' – zástupce našeho generálního sponzora ČEZ z Jaderné elektrárny Temelín. Za školu soutěžili '''Roman Svoboda B2.I, Vojtěch Kinkor B2.I, Adam Vlášek B2.I, Dominik Toušek B1.I a Arnošt Motyčka B1.I'''.


:Odjíždíme od školy pod dohledem GPS navigace okolo desáté hodiny dopoledne dvěma auty. Čeká nás 350 km dlouhá trasa a dopravní situace vypadá velmi slibně. Při cestě se kocháme krajinou, před Svitavami vidíme první sníh a o několik desítek kilometrů dále můžeme sledovat větrné elektrárny. Těsně před Jeseníkem vjíždíme do velkých zasněžených serpentin. Zde zastavujeme u Červenohorského sedla v nadmořské výšce 862 – 1164 m a pořizujeme krásné snímky. Pokračujeme a zanedlouho končíme naši cestu u domova mládeže v Jeseníku, kde jsme ubytováni. Po sedmihodinové cestě jsme rádi, že jsme konečně v cíli. Uvnitř nás čeká přivítání a jsou nám přiděleny pokoje. Hned se uvelebíme a po večeři se vrháme do nezbytných příprav na druhý den, kdy nás čeká soutěž v těchto disciplínách:
Odjíždíme od školy pod dohledem GPS navigace okolo desáté hodiny dopoledne dvěma auty. Čeká nás 350 km dlouhá trasa a dopravní situace vypadá velmi slibně. Při cestě se kocháme krajinou, před Svitavami vidíme první sníh a o několik desítek kilometrů dále můžeme sledovat větrné elektrárny. Těsně před Jeseníkem vjíždíme do velkých zasněžených serpentin. Zde zastavujeme u Červenohorského sedla v nadmořské výšce 862 – 1164 m a pořizujeme krásné snímky. Pokračujeme a zanedlouho končíme naši cestu u domova mládeže v Jeseníku, kde jsme ubytováni. Po sedmihodinové cestě jsme rádi, že jsme konečně v cíli. Uvnitř nás čeká přivítání a jsou nám přiděleny pokoje. Hned se uvelebíme a po večeři se vrháme do nezbytných příprav na druhý den, kdy nás čeká soutěž v těchto disciplínách:


1. '''Robot-Game''' – v této disciplíně musí robot NXT splnit různé disciplíny,např. vyhnout se překážkám, dopravit některé předměty do základny, shodit předměty atd. Tuto disciplínu má na starosti Vojtěch Kinkor a Adam Vlášek.
1. '''Robot-Game''' – V této disciplíně musí robot NXT splnit různé disciplíny,např. vyhnout se překážkám, dopravit některé předměty do základny, shodit předměty atd. Tuto disciplínu má na starosti Vojtěch Kinkor a Adam Vlášek.


2. '''Design Robota''' – v této disciplíně je hodnocen náš robot po stránce designu.
2. '''Design Robota''' – V této disciplíně je hodnocen náš robot po stránce designu.


3. '''Výzkumný projekt''' – zde musíme zpracovat projekt na dopravní téma, nalézt nedostatky dopravy, jejich řešení, udělat statistiky z dotazníků, vytvořit webové stránky a týmově ho před odbornou porotou prezentovat. Výzkumný projekt má na starosti Roman Svoboda.
3. '''Výzkumný projekt''' – Zde musíme zpracovat projekt na dopravní téma, nalézt nedostatky dopravy, jejich řešení, udělat statistiky z dotazníků, vytvořit webové stránky a týmově ho před odbornou porotou prezentovat. Výzkumný projekt má na starosti Roman Svoboda.


4. '''Týmová spolupráce''' – v této jediné disciplíně nevíme zadání dopředu. Úkolem je vylosování kartičky, na které je obrázek, který musíme v týmu předvádět.
4. '''Týmová spolupráce''' – V této jediné disciplíně nevíme zadání dopředu. Úkolem je vylosování kartičky, na které je obrázek, který musíme v týmu předvádět.


:Poté co nám robot krásně funguje a výzkumný projekt je připraven, konečně již můžeme v 4.15 hodin ráno ulehnout a alespoň na chvíli si odpočinout. Po necelé hodině spánku v 5:15 vstáváme a s hrůzou zjišťujeme, že nám robot na připravené disciplíny nefunguje správně. Z posledních sil opravujeme, co se dá. V 6.00 hodin jdeme vzbudit Mgr. Janouška a Ing. Cuřína. Po budíčku následuje snídaně, kde se alespoň trochu posilníme na to, co nás zanedlouho čeká. Po snídani všechno dobalíme a odjíždíme na soutěž. Po 5 minutách cesty jsme na místě, je nám přidělen stůl a patron David, který se stará o to, aby vše proběhlo tak jak má. V 8.00 hodin je soutěž zahájena vystoupením mažoretek a krátkým proslovem organizátorů. Opět vylaďujeme robota. V 9.07 hodin jdeme na první soutěž v disciplíně robot game, kde získáváme 90 bodů ze 400 možných. Zanedlouho následuje druhé kolo, kde získáváme 245 bodů ze 400. Díky tomuto výsledku končíme celkem na 7.místě z dvaceti v disciplíně robot game a postupujeme do čtvrtfinále v této disciplíně. Zanedlouho na nás čeká prezentace výzkumného projektu před odbornou porotou. Zde nás porota velmi kladně hodnotí, získáváme 43 bodů z možných 50 a umisťujeme se pátí z dvaceti.
Poté co nám robot krásně funguje a výzkumný projekt je připraven, konečně již můžeme v 4.15 hodin ráno ulehnout a alespoň na chvíli si odpočinout. Po necelé hodině spánku v 5.15 vstáváme a s hrůzou zjišťujeme, že nám robot na připravené disciplíny nefunguje správně. Z posledních sil opravujeme, co se dá. V 6.00 hodin jdeme vzbudit Mgr. Janouška a Ing. Cuřína. Po budíčku následuje snídaně, kde se alespoň trochu posilníme na to, co nás zanedlouho čeká. Po snídani všechno dobalíme a odjíždíme na soutěž. Po 5 minutách cesty jsme na místě, je nám přidělen stůl a patron David, který se stará o to, aby vše proběhlo tak jak má. V 8.00 hodin je soutěž zahájena vystoupením mažoretek a krátkým proslovem organizátorů. Opět vylaďujeme robota. V 9.07 hodin jdeme na první soutěž v disciplíně robot game, kde získáváme 90 bodů ze 400 možných. Zanedlouho následuje druhé kolo, kde získáváme 245 bodů ze 400. Díky tomuto výsledku končíme celkem na 7.místě z dvaceti v disciplíně robot game a postupujeme do čtvrtfinále v této disciplíně. Zanedlouho na nás čeká prezentace výzkumného projektu před odbornou porotou. Zde nás porota velmi kladně hodnotí, získáváme 43 bodů z možných 50 a umisťujeme se pátí z dvaceti.


Za chvíli nás čeká obhajoba našeho design robota a jeho konstrukce. Zde získáváme 40 bodů z 50.
Za chvíli nás čeká obhajoba našeho design robota a jeho konstrukce. Zde získáváme 40 bodů z 50.
Řádek 20: Řádek 22:
   
   


Autor článku je [[Uživatel:Rsvoboda|Roman Svoboda, B2I, SPŠ a VOŠ Písek]].
Autor článku je [[Uživatel:Rsvoboda|Roman Svoboda, B2I, SPŠ a VOŠ Písek]].</div>

Aktuální verze z 2. 9. 2010, 12:30

Článek z účasti naší školy ve FLL 2009.

Naše škola SPŠ a VOŠ Písek se poprvé zúčastnila celostátního kola soutěže First Lego League 2009, které se konalo 7. listopadu 2009 v Jeseníku. Pod odborným doprovodem Mgr. Milana Janouška – učitel odborných předmětů, vedoucí kroužku robotiky a Ing. Ivo Cuřína – zástupce našeho generálního sponzora ČEZ z Jaderné elektrárny Temelín. Za školu soutěžili Roman Svoboda B2.I, Vojtěch Kinkor B2.I, Adam Vlášek B2.I, Dominik Toušek B1.I a Arnošt Motyčka B1.I.

Odjíždíme od školy pod dohledem GPS navigace okolo desáté hodiny dopoledne dvěma auty. Čeká nás 350 km dlouhá trasa a dopravní situace vypadá velmi slibně. Při cestě se kocháme krajinou, před Svitavami vidíme první sníh a o několik desítek kilometrů dále můžeme sledovat větrné elektrárny. Těsně před Jeseníkem vjíždíme do velkých zasněžených serpentin. Zde zastavujeme u Červenohorského sedla v nadmořské výšce 862 – 1164 m a pořizujeme krásné snímky. Pokračujeme a zanedlouho končíme naši cestu u domova mládeže v Jeseníku, kde jsme ubytováni. Po sedmihodinové cestě jsme rádi, že jsme konečně v cíli. Uvnitř nás čeká přivítání a jsou nám přiděleny pokoje. Hned se uvelebíme a po večeři se vrháme do nezbytných příprav na druhý den, kdy nás čeká soutěž v těchto disciplínách:

1. Robot-Game – V této disciplíně musí robot NXT splnit různé disciplíny,např. vyhnout se překážkám, dopravit některé předměty do základny, shodit předměty atd. Tuto disciplínu má na starosti Vojtěch Kinkor a Adam Vlášek.

2. Design Robota – V této disciplíně je hodnocen náš robot po stránce designu.

3. Výzkumný projekt – Zde musíme zpracovat projekt na dopravní téma, nalézt nedostatky dopravy, jejich řešení, udělat statistiky z dotazníků, vytvořit webové stránky a týmově ho před odbornou porotou prezentovat. Výzkumný projekt má na starosti Roman Svoboda.

4. Týmová spolupráce – V této jediné disciplíně nevíme zadání dopředu. Úkolem je vylosování kartičky, na které je obrázek, který musíme v týmu předvádět.

Poté co nám robot krásně funguje a výzkumný projekt je připraven, konečně již můžeme v 4.15 hodin ráno ulehnout a alespoň na chvíli si odpočinout. Po necelé hodině spánku v 5.15 vstáváme a s hrůzou zjišťujeme, že nám robot na připravené disciplíny nefunguje správně. Z posledních sil opravujeme, co se dá. V 6.00 hodin jdeme vzbudit Mgr. Janouška a Ing. Cuřína. Po budíčku následuje snídaně, kde se alespoň trochu posilníme na to, co nás zanedlouho čeká. Po snídani všechno dobalíme a odjíždíme na soutěž. Po 5 minutách cesty jsme na místě, je nám přidělen stůl a patron David, který se stará o to, aby vše proběhlo tak jak má. V 8.00 hodin je soutěž zahájena vystoupením mažoretek a krátkým proslovem organizátorů. Opět vylaďujeme robota. V 9.07 hodin jdeme na první soutěž v disciplíně robot game, kde získáváme 90 bodů ze 400 možných. Zanedlouho následuje druhé kolo, kde získáváme 245 bodů ze 400. Díky tomuto výsledku končíme celkem na 7.místě z dvaceti v disciplíně robot game a postupujeme do čtvrtfinále v této disciplíně. Zanedlouho na nás čeká prezentace výzkumného projektu před odbornou porotou. Zde nás porota velmi kladně hodnotí, získáváme 43 bodů z možných 50 a umisťujeme se pátí z dvaceti.

Za chvíli nás čeká obhajoba našeho design robota a jeho konstrukce. Zde získáváme 40 bodů z 50.

Konečně oběd! Podle intenzivní vůně poznáváme, že je řízek se salátem. Velmi jsme si pochutnali a pokračujeme v disciplíně s názvem týmová práce. Předstupujeme před porotu z pedagogicko-psychologické poradny. Říkají , že si máme vytáhnout kartu, která je na stole a zobrazený motiv na kartě máme předvést. Na obrázku je mixér, vedle něho sklenička a v ní jahůdka. Do skleničky, kterou tvoří Vojtěch s Arnoštem, umisťujeme jahůdku - Dominika. Vedle skleničky stavíme mixér – Adama, kterého zapne a vypne Roman. Převedeme a odcházíme, ale bohužel v tato disciplína pro nás nebyla úspěšná a získáváme jen 17 bodů z 50. Celkově se umisťujeme na devatenáctém místě. Zanedlouho jdeme opět na čtvrtfinále v robot game, získáváme 40 bodů z 50, ale do semifinále již nepostupujeme. V robot game se umisťujeme jako osmí z dvaceti týmů. Sečteno a podtrženo -celkově se umisťujeme na devátém místě. V 15:00 je vyhlášení výsledků a vracíme se zpět do Písku. Po velké fyzické a psychické zátěži všichni usínáme v autě a probouzíme se až ve 21:40 v Písku. Konečně můžeme jít domů!

Tato soutěž je pro nás velkou zkušeností. My všichni se už těšíme na další ročník soutěže First Lego League 2010, který se poprvé bude konat i v Praze, takže to budeme mít blíž a nátlak na soutěžící bude tudíž menší. Letošní bohaté zkušenosti můžeme předat budoucímu týmu, a proto doufáme, že příští rok náš tým ukáže své opravdové kvality.


Autor článku je Roman Svoboda, B2I, SPŠ a VOŠ Písek.