Reálný a chráněný adresový režim

Z MediaWiki SPŠ a VOŠ Písek
Verze z 11. 6. 2010, 08:15, kterou vytvořil Jcharvat (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka: Chráněný režim nebo chráněna virtuální adresace je provozní režim CPU kompatibilních s x86 . Poprvé byl přidán do architektury x86tiek v roce 1982 , vydala …)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Chráněný režim nebo chráněna virtuální adresace je provozní režim CPU kompatibilních s x86 .

Poprvé byl přidán do architektury x86tiek v roce 1982 , vydala ho společnost Intel jako procesor 80286 (286), ale až od procesoru 80386 (386) v roce 1985 se začal využívat v operačních systémech a aplikacích. Chránený režim dovoľuje systémovým programom využívať mnoho nových rysov navrhnutých k zlepšeniu multitaskingu (spracovanie viacerých úkonov naraz) ak lepšiemu ovládaniu aplikačných programov , napr. systém stránkovania , ochrana pamäti a podpora pre virtuálnu pamäť . Chráněný režim dovoluje systémovým programům využívat mnoho nových rysů navržených ke zlepšení multitaskingu (zpracování více úkonů najednou) ak lepšímu ovládání aplikačních programů , např. systém stránkování , ochrana paměti a podpora pro virtuální paměť.


Po zapnutí procesoru, který podporuje x86 chráněný režim, se začnou provádět příkazy v reálném režimu, aby se zaručila zpětná kompatibilita se staršími procesory. Chráněný režim může být zaveden až poté, co systémový program nastaví několik deskriptorových tabulek a umožní "Povolení ochrany " bit v Kontrolním registru 0 (CR0).

Kvůli přidaným zlepšení není chráněný režim stal základem pro všechny následující vylepšení na architektuře x86.