Formule 1
Co je to Formule 1 ve školách?
Formule 1 ve školách je jedinečná, celosvětově vzdělávací soutěž, určena pro týmy studentů středních škol ve věku od 15 – 19 let. Studenti mají za úkol navrhnout, zkonstruovat, otestovat, vyrobit a závodit s vlastním modelem formule 1, který je poháněn CO2.
Učí se používat CAD software, pomocí kterého tvoří design modelu, virtuální větrný tunel, který je určen pro analýzu chování modelu za jízdy, CAM software, s nímž vygenerují data a CNC frézku, která na základě dat vyrobí závodní model.
Součástí soutěže je i příprava ústní prezentace realizované práce, doplněná o prezentaci konstrukční dokumentace, která dokumentuje kompletní návrh, konstrukci a výrobu závodního modelu.
Povinností týmu je i zajistit si finanční příjem od sponzorů a hospodařit s ním. Vypracovat rozpočet a účelně financovat cestování a ubytování (týká se dopravy, případně ubytování, spojeného s návštěvou jednotlivých kol soutěže)
Závodí se na úrovni národních kol (Čechy a Morava), celostátního finále a ve světovém šampionátu. Hlavní výhrou ve světovém finále je stipendium, pro všechny členy týmu, na londýnské univerzitě, obor: „Automobilový inženýr“
Výzkum studenty učí používat výpočetní techniku v konstrukčním a technologickém procesu, fyziku, aerodynamiku, design, reklamu, grafiku, marketing, finanční strategii, vedení stáje a práce v týmu. To vše v imaginárním, konkurenčním a vzrušujícím prostředí.
Projekt Formule 1 ve školách je neziskový.
Z každé školy je možné přihlásit libovolný počet týmů.
Z každého kraje se do soutěže může zapojit maximálně prvních šestnáct registrovaných týmů, ten který se zaregistruje jako sedmnáctý v pořadí bude pro daný kraj v roli náhradníka.
Cíle projektu
Studenti se v rámci projektu učí pracovat se softwary používanými nejen v reálném prostředí formule 1, ale i v běžném automobilovém, leteckém nebo strojírenském průmyslu.
Znalost CAD/CAM softwaru umožňuje orientovat se v oboru, který má stále větší význam.
Projekt umožní důkladně poznat tyto systémy a získat zkušenosti:
- při tvorbě digitálních modelů
- ve zpracování NC kódů
- v konstrukční činnosti
- v projektové činnosti
Využití těchto systémů je velmi potřebné pro celkový rozvoj všech vědních oborů.
Studenti mohou konzultovat své návrhy se zkušenými konstruktéry a rozšiřovat si tak své znalosti a dovednosti.
Zapojením se do soutěže mohou poznat spoustu zajímavých lidí ze světa motorismu a hlavně mohou své modely porovnat s modely studentů z dalších 30 zemí.
Obecné informace k soutěži
- Tým musí tvořit minimálně 3 a maximálně 6 studentů ve věku 15 - 19 let
- Studenti účastnící se soutěže musí být v době konání národních kol a celostátního finále řádnými studenty školy. V době konání světového šampionátu musí být všem členům týmu maximálně 19 let, pokud některý účastník přesáhne tuto věkovou hranici je nahrazen jiným studentem z dané školy.
- Z každé školy je možné přihlásit libovolný počet týmů, ovšem za předpokladu, že každý tým bude mít svou vlastní identitu. Více informací naleznete v "Organizačních pravidlech soutěže", viz. Jednotlivé kroky soutěže, bod 5.
- Tým musí k realizaci myšlenek a jejich modelování ve 3D používat software CAD (Computer Aided Design).
- Tým musí k vyrobení karoserie vozu použít CNC frézku, nebo využít služeb výrobního centra schváleného pro program Formule 1 ve školách.
- Každý tým testuje své modely v testovacích centrech na závodní dráze.
- Karoserie vozu musí být vyrobena z jednoho kusu balzového dřeva. Materiál potřebný k výrobě závodního modelu obdrží každý soutěžní tým od organizátora soutěže zdarma.
- Rozměry karoserie vašeho vozu včetně kol musí vyhovět rozměrům uvedených v "Technických pravidlech soutěže".
- Každá karoserie vozu musí být opatřena kvalitní barevnou povrchovou úpravou.
- Každý tým musí přinést do krajského kola a národního finále dva identické vozy – závodní vůz a identický náhradní vůz.
- Každý tým musí vytvořit konstrukční dokumentaci obsahující koncept závodního vozu, představení konstrukce vozu, výsledky aerodynamické analýzy, evidenci testů. Maximálně 20 stránek formátu A3.
- Součástí předkládaného materiálu musí být i výrobní výkresová dokumentace a fotorealistické zobrazení svého finálního návrhu, obojí vytvořené pomocí 3D CAD systému.
- Každý tým musí předložit také technickou specifikaci vozu, která musí být připravena před účastí v krajském kole/národním finále. Technická specifikace musí být podána v den závodu při registraci.
- Týmy si musí připravit verbální prezentaci své práce. V narodním kole bude na prezentaci před porotou vyhrazeno 5 minut, v celostátním finále 10 minut.