Telekomunikace
Telekomunikace
je součástí čtyřletého středoškolského oboru vzdělávání 26-41-M/01 ELEKTROTECHNIKA zakončené maturitní zkouškou.
Žáci se od školního roku 2009/2010 budou vyučovat podle nového rámcového vzdělávacího programu ELEKTROTECHNIKA, který škola dále cíleně rozvíjí a specifikuje ve svém školním vzdělávacím programu. Navazujeme na naše předchozí úspěšné vzdělávací programy, které stále modernizujeme a přizpůsobujeme současným požadavkům na trhu práce a v oblasti navazujícího vysokoškolského, technicky zaměřeného, vzdělávání. První dva roky studia mají žáci ve všech třídách stejné učivo, bez ohledu na zvolené zaměření. Žáci mohou od třetího ročníku pokračovat v tomto zaměření.
Všeobecné informace a návaznost výuky
Zaměření „Telekomunikace„ úzce navazuje na odborné předměty z 1. a 2. ročníku a jeho hlavním cílem je rozvoj znalostí i praktických dovedností především v oblasti přenosu a zpracování informací, počínaje přenosem hlasu, textových a obrazových dokumentů, veškeré typy datových přenosů a služeb, kde je mimo jiné kladen důraz na znalost sítí LAN, vysokorychlostní datové služby ADSL, soudobé moderní způsoby telefonování přes Internet VoIP, bezdrátové WiFi technologie a sítě, účastnické terminály všeho druhu, mobilní sítě, TV a radiovou techniku až po satelitní a družicové spoje a navigační systémy GPS. Absolventi tohoto zaměření mají tedy možnost naučit se orientovat a získat velmi univerzální znalosti jak v nosných odborných předmětech, kterými jsou Telekomunikační technika, Přenosové sítě a Radioelektronika, tak v návazných předmětech, kterými jsou Elektrotechnické měření, Číslicová technika, Elektronika, Programové vybavení a Učební praxe
Aktuální a velmi zajímavou oblastí zájmu žáků i veřejnosti v předmětu Přenosové sítě bude zcela jistě nově zaváděné téma Elektronické systémy pro ochranu majetku a osob a také Kamerové bezpečnostní systémy. Oběma tématům je věnován značný podíl času ve 4. ročníku zaměření a také v hodinách cvičení v učebně Telekomunikace je vytvořen prostor a velká časová dotace na praktické návrhy a seznámení s jednotlivými komponenty zabezpečovacích a kamerových systémů. Dalším tématem, nově zařazeným do učebních plánů, je problematika strukturovaných datových sítí, rovněž doplněná praktickými návrhy a základní principy a návrh jednoduché sítě WiFi. Praktické dovednosti si žáci zaměření prohlubují především v předmětech Učební praxe, v laboratorní části předmětu Elektrotechnická měření a v již zmíněných cvičeních z odborných předmětů.
Spolupráce s firmami
Velký důraz se u tohoto zaměření klade na spolupráci s firmami a podniky, které mají vztah ke studované problematice. Žáci absolvují u těchto firem povinnou praxi, s odborníky z praxe jsou konzultovány např.tématické plány, maturitní témata a zaměření některých seminárních prací a cvičení. Díky této spolupráci došlo mimo jiné k radikální inovaci tématických plánů v nosných odborných předmětech, čímž se učivo oprostilo od dnes již "historických témat". Tento trend výrazné modernizace učiva pokračuje stále, protože každý z nás se může denně přesvědčit, že rozvoj komunikační techniky a technologie doznal za poslední léta snad nejradikálnějšího rozvoje ze všech oblastí vědy a techniky. Vždyť kdo znal ještě před pár lety např. mobilní telefon, kdo znal a používal Internet, kdo mohl najít díky síti družic GPS svoji přesnou polohu, kdo mohl využívat satelitní příjem. Tohle všechno je potřeba zvládat nejen uživatelsky, ale i technicky a proto je tak nutné učivo neustále obměňovat a modernizovat. I kvůli tomu spolupracujeme již řadu let například s katedrou telekomunikační techniky na ČVUT Praha, významnými partnery jsou rovněž O2 - Český Telecom, České Radiokomunikace, česká firma 2N-telekomunikace Praha, firmy Microcom, Abbas Praha, Tribase Prachatice i další, jako jsou provozovatelé jiných sítí včetně sítí mobilních. Velkým přínosem k rozvoji oboru je schválená učebnice Telekomunikační techniky, od autorů z ČVUT Praha, jejíž všechny díly mají žáci oboru na škole k dispozici a také pravidelně aktualizované interní učební texty, zpracované učiteli oboru, které jsou žákům k dispozici na školní síti .
Důležitou součástí výuky i učebních plánů zaměření „Telekomunikace“ jsou rovněž exkurze do zajímavých a pro žáky i učitele velmi atraktivních míst zejména v partnerských firmách a organizacích, které jsou blízké svým zaměřením k probírané tématice a náplni učebních plánů. Jedna z takových exkurzí se uskutečnila začátkem tohoto školního roku v Testovacím a školícím středisku O2 pro optoelektronické komunikace v Losiné u Plzně a současně na jedné z největších mobilních ústředen a základnových stanic sítě Eurotel rovněž v Plzni.
Vybavení školy
Žákům zaměření je k dispozici laboratoř a učebna telekomunikační techniky,zcela nově vybavená kvalitními PC s nainstalovanými výukovými programy - tzv.CBT kurzy od firmy Siemens a také datovým projektorem pro podporu výuky a pro práci s texty,obrázky a schématy.Učebna je vybavena i stavebnicovými systémy pro práci s optickými vlákny OPTEL a elektronickými pobočkovými ústřednami Panasonic, ATEUS Omega a ALPHATEL.V dalším období budou ústředny doplněny o nové komponenty,aby bylo možné rozšířit výuku základů jejich programování přímo podle potřeb a požadavků zákazníků a také získání atestu,potřebného pro činnost v oblasti telekomunikační služeb.Kromě toho se v souvislosti s nově zavedenými tématy,týkajícími se problematiky ochrany majetku a osob,začíná škola vybavovat potřebnými materiály a komponenty pro podporu výuky v praktické činnosti na těchto systémech a předpokládá se i zapojení do některého z grantových programů na získání nezbytných finančních prostředků.Souběžně s tím je posilována spolupráce s firmami a dodavateli,kteří jsou ochotni poskytnout škole jak katalogy,ceníky,prospekty a další technickou literaturu,tak materiálovou pomoc,např.formou dlouhodobých zápůjček zařízení. V současné době je připravována stavba virtuální cvičné datové sítě s bezdrátovou částí WiFi ,která bude dislokována přímo v učebně TLK a přilehlé laboratoři OPTEL a která bude sloužit jako „cvičná stavebnice“ pro praktickou výuku datových sítí,jejich konfiguraci a měření.Jako doplněk z kategorie kamerových systémů bude k této síti instalována CCTV IP kamera, pro ukázku a praktické použití přenosu videa v datových sítích. Současně byl doplněn výukový soubor OPTEL o další komponenty pro rozšíření praktické výuky přenosu dat po optických vláknech. Těsně před koncem roku 2008 byla v rámci spolupráce s firmou Tribase Prachatice s.r.o. poskytnuta zdarma pro účely výuky moderní ústředna pro elektronickou protipožární signalizaci spolu s nezbytným softwarem a také automatickým hasícím zařízením na bázi aplikce nehořlavých plynů.Součástí tohoto zařízení jsou i nové typy požárních hlásičů,takže žáci zaměření TET budou mít tak možnost seznámit se s principy a prakticky si ověřit činnost těchto systémů v konkrétních aplikacích.Také proto byla tato problematika aktuálně zařazena do učebních plánů zaměření TET.Pro příští školní rok se připravuje další rozšíření o docházkové a přístupové systémy jako velmi aktuální a žádané téma ze strany firem a podniků. To vše je možné především díky novým kontaktům a spolupráci s výše uvedenými firmami, mezi které aktuálně patří i nově vznikající spolupráce s firmou Variant plus s.r.o. Třebíč.
Možnost studia na vysoké škole a uplatnění v praxi
Pokud se týká návaznosti ve studiu na vysokých školách, toto zaměření má přímou návaznost ve stejně koncipovaném oboru na ČVUT v Praze a na VUT v Brně,Plzni a Ostravě,velmi příbuzné obory pak lze studovat prakticky na všech ostatních vysokých školách s elektrotechnickým zaměřením nebo na univerzitách.Další možností,jak si dále prohloubit znalosti v oblasti Telekomunikací,je pokračování ve studiu na Vyšší odborné škole přímo na naší škole
Rovněž i pro tento školní rok je připravována další inovace a aktualizace učebních plánů a jejich kompatibilita s učebními plány na návazných vysokých školách,aby se tak co nejvíce usnadnil přechod absolventů zaměření na vyšší typ studia.Tomu napomáhají i tzv. seminární práce,které se zadávají v průběhu 3. a 4.ročníku a jsou chápány jako vytvoření zjednodušené projektové dokumentace,např.pro elektronický zabezpečovací nebo kamerový systém.Tyto seminární práce pak jsou využity jako náměty pro dlouhodobé praktické maturity a nebo zařazeny do témat pro praktické maturitní zkoušky, jako je tomu již delší dobu u absolventských prácí ve studiu na VOŠ.