Přeměny vnitřní energie tělesa

Z MediaWiki SPŠ a VOŠ Písek
Verze z 31. 5. 2010, 07:36, kterou vytvořil Psuda (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka: - Vnitřní energie U tělesa soustavy je součet celkové kinetické energie všech neuspořádaně se pohybujících částic tělesa a celkové potenciální energie vz…)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

- Vnitřní energie U tělesa soustavy je součet celkové kinetické energie všech neuspořádaně se pohybujících částic tělesa a celkové potenciální energie vzájemné polohy těchto částic - Celková energie tělesa (soustavy) je součet její mechanické a vnitřní energie. Celková energie soustavy se nemění - Při dějích probíhajících v izolované soustavě těles zůstává součet kinetické, potenciální a vnitřní energie těles konstantní - Když probíhá termodynamický děj, má soustava na jeho počátku vnitřní energii U1, při konečném stavu vnitřní energii U2; děj charakterizuje změna vnitřní energie soustavy ΔU = U2 – U Tepelná výměna - Vnitřní energie se může změnit konáním práce nebo tepelnou výměnou. = předávání vnitřní energie, aniž by se konala práce - těleso s vyšší teplotou předává energii tělesu s nižší teplotou. Při tepelné výměně přejde mezi oběma tělesy teplo Q – energie, kterou si vyměnila. - Velikost přijatého či odebraného tepla je přímo úměrná hmotnosti tělesa m a změně teploty tělesa t, pokud se nemění skupenství látky. - Teplo Q je určeno energií, kterou při tepelné výměně odevzdá teplejší těleso studenějšímu. Jednotkou tepla je joule J. - Množství tepla, které se musí danému tělesu dodat, aby se jeho teplota zvětšila o 1 K, je jeho tepelná kapacita C. [C] = J ⋅ K C = Q / ΔT - Množství tepla, které se musí dodat tělesu o hmotnosti 1 kg, aby se jeho teplota zvětšila o 1 K, je jeho měrná tepelná kapacita c. [c]= J ⋅ K–1 ⋅kg–1 - Měrná tepelná kapacita závisí na látce. c = C / m = Q / m . ΔT

Termodynamický zákon (zákon zachování energie)

- Vnitřní energie tělesa se může změnit, pokud dojde mezi tělesem a okolím k výměně energie ve formě tepla (v důsledku rozdílných teplot) a/nebo práce (vykonané tělesem na okolí nebo okolím na tělese):

Práce nebo teplo jsou záporné pokud dochází k vykonání práce nebo přenosu tepla na okolí.

např. Vnitřní energie u živých organizmů - Vnitřní energii získávají organizmy chemickou přeměnou látek a v případě fotosyntetizujících organizmů (rostlin, řas, sinic) navíc také za přispění energie slunečního záření. Energie může být využita k syntéze potřebných látek nebo přeměněna v mechanickou práci svalů umožňující živočichům pohyb. Podle prvního termodynamického zákona se přes všechny změny energie její celkové množství zachovává. zdroje: http://maturita.pemi-shop.sk/upload/06_-_druhy_energie_a_jejich_vzajemne_premeny.pdf; http://www.seminarky.cz/detaily-18075 --Psuda 31. 5. 2010, 07:36 (UTC)