26-41-M/01 ELEKTROTECHNIKA

Z MediaWiki SPŠ a VOŠ Písek
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Obor vzdělávání 26-41-M/01 Elektrotechnika

Žáci se od školního roku 2010/2011 budou vyučovat podle nového rámcového vzdělávacího programu ELEKTROTECHNIKA, který škola dále cíleně rozvíjí a specifikuje ve svém školním vzdělávacím programu. Navazujeme na naše předchozí úspěšné vzdělávací programy, které stále modernizujeme a přizpůsobujeme současným požadavkům na trhu práce a v oblasti navazujícího vysokoškolského, technicky zaměřeného, vzdělávání.

Přijímáme 90 uchazečů

První dva roky studia mají žáci ve všech třídách stejné učivo, bez ohledu na zvolené zaměření. Žáci mohou od třetího ročníku pokračovat v těchto zaměřeních: Automatizace, Telekomunikace, Informační a komunikační technologie.

Automatizace

Zaměření Automatizace navazuje na odborné předměty z 1. a 2. ročníku. Je zaměřena na rozvoj znalostí a praktických dovedností především v oblasti řízení procesů, vyhodnocení, zpracování a přenosu informací mezi jednotlivými systémy, počínaje složením a parametry jednoduchého regulačního obvodu přes analogové a digitální zpracování regulované veličiny až po řízení složitějších procesů a vizualizací. Nedílnou součástí výuky je práce a využití dnes již neodmyslitelné výpočetní techniky a internetu nejen v oblasti automatizace. Absolventi této specializace mají tak možnost získat velmi univerzální a široce koncipované znalosti jak v základních odborných předmětech, kterými jsou Automatizační technika a Automatizační cvičení, tak i v návazných předmětech jako např. Elektrotechnická měření, Číslicová technika, Strojní systémy, Programové vybavení a Elektronika. Praktické dovednosti si žáci této specializace prohlubují především v předmětech Učební praxe se zaměřením na automatizaci, v laboratorní části předmětu Elektrotechnická měření, Mikroprocesorová technika, Programové vybavení a zejména Automatizační cvičení.

Telekomunikace

Zaměření „Telekomunikace„ úzce navazuje na odborné předměty z 1. a 2. ročníku a jeho hlavním cílem je rozvoj znalostí i praktických dovedností především v oblasti přenosu a zpracování informací, počínaje přenosem hlasu, textových a obrazových dokumentů, veškeré typy datových přenosů a služeb, kde je mimo jiné kladen důraz na znalost sítí LAN, vysokorychlostní datové služby ADSL, soudobé moderní způsoby telefonování přes Internet VoIP, bezdrátové WiFi technologie a sítě, účastnické terminály všeho druhu, mobilní sítě, TV a radiovou techniku až po satelitní a družicové spoje a navigační systémy GPS. Absolventi tohoto zaměření mají tedy možnost naučit se orientovat a získat velmi univerzální znalosti jak v nosných odborných předmětech, kterými jsou Telekomunikační technika, Přenosové sítě a Radioelektronika, tak v návazných předmětech, kterými jsou Elektrotechnické měření, Číslicová technika, Elektronika, Programové vybavení a Učební praxe

Aktuální a velmi zajímavou oblastí zájmu žáků i veřejnosti v předmětu Přenosové sítě bude zcela jistě nově zaváděné téma Elektronické systémy pro ochranu majetku a osob a také Kamerové bezpečnostní systémy. Oběma tématům je věnován značný podíl času ve 4. ročníku zaměření a také v hodinách cvičení v učebně Telekomunikace je vytvořen prostor a velká časová dotace na praktické návrhy a seznámení s jednotlivými komponenty zabezpečovacích a kamerových systémů. Dalším tématem, nově zařazeným do učebních plánů, je problematika strukturovaných datových sítí, rovněž doplněná praktickými návrhy a základní principy a návrh jednoduché sítě WiFi. Praktické dovednosti si žáci zaměření prohlubují především v předmětech Učební praxe, v laboratorní části předmětu Elektrotechnická měření a v již zmíněných cvičeních z odborných předmětů.

Informační a komunikační technologie

Výběrové zaměření Informační a komunikační technologie navazuje na odborné předměty z 1. a 2. ročníku, zejména předměty Číslicová technika, Výpočetní technika a Základy elektrotechniky. Je zaměřeno na rozvoj znalostí a praktických dovedností zejména v oblasti přenos informací, technického vybavení počítačů, jejich architektury, principy činnosti jednotlivých částí počítače, mikroprocesory, paměti, pevné disky, základní desky, sběrnice, periferie, rozhraní, propojení počítačů, počítačové sítě, internet a komunikační protokoly, operační systémy, multimédia, CD mechaniky, zálohovací zařízení, monitory, tiskárny, skenery, klávesnice, myši, datové projektory a další.

Výuka probíhá v hodinách teorie, která se následně procvičuje v hodinách praktického cvičení, které umožňuje absolvování kursu IT Essentials I, akreditovaného firmou CISCO. Kromě toho se žáci podrobně seznámí s periferními zařízeními pro multimedia – digitální fotoaparát, kamera, skener, tablet, tiskárny pro potisk CD, atd. V oblasti programového vybavení získají odborné znalosti a praktické dovednosti v programování v prostředí jazyka C, C++. V oblasti multimédií se seznámí se zpracováním rastrové i vektorové grafiky, videa a zvuku.

Spolupráce s firmami

Velký důraz se u tohoto zaměření klade na spolupráci s firmami a podniky, které mají vztah ke studované problematice. Žáci absolvují u těchto firem povinnou praxi, s odborníky z praxe jsou konzultovány např.tématické plány, maturitní témata a zaměření některých seminárních prací a cvičení.