Automatizace

Z MediaWiki SPŠ a VOŠ Písek
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Automatizace


je součástí čtyřletého středoškolského oboru vzdělávání 26-41-M/01 ELEKTROTECHNIKA zakončené maturitní zkouškou

Žáci se od školního roku 2009/2010 budou vyučovat podle nového rámcového vzdělávacího programu ELEKTROTECHNIKA, který škola dále cíleně rozvíjí a specifikuje ve svém školním vzdělávacím programu. Navazujeme na naše předchozí úspěšné vzdělávací programy, které stále modernizujeme a přizpůsobujeme současným požadavkům na trhu práce a v oblasti navazujícího vysokoškolského, technicky zaměřeného, vzdělávání. První dva roky studia mají žáci ve všech třídách stejné učivo, bez ohledu na zvolené zaměření. Žáci mohou od třetího ročníku pokračovat v tomto zaměření.

Všeobecné informace a návaznost výuky

Zaměření Automatizace navazuje na odborné předměty z 1. a 2. ročníku. Je zaměřena na rozvoj znalostí a praktických dovedností především v oblasti řízení procesů, vyhodnocení, zpracování a přenosu informací mezi jednotlivými systémy, počínaje složením a parametry jednoduchého regulačního obvodu přes analogové a digitální zpracování regulované veličiny až po řízení složitějších procesů a vizualizací. Nedílnou součástí výuky je práce a využití dnes již neodmyslitelné výpočetní techniky a internetu nejen v oblasti automatizace. Absolventi této specializace mají tak možnost získat velmi univerzální a široce koncipované znalosti jak v základních odborných předmětech, kterými jsou Automatizační technika a Automatizační cvičení, tak i v návazných předmětech jako např. Elektrotechnická měření, Číslicová technika, Strojní systémy, Programové vybavení a Elektronika. Praktické dovednosti si žáci této specializace prohlubují především v předmětech Učební praxe se zaměřením na automatizaci, v laboratorní části předmětu Elektrotechnická měření, Mikroprocesorová technika, Programové vybavení a zejména Automatizační cvičení.

Spolupráce s firmami Velký důraz při realizaci této specializace je kladen na spolupráci s řadou podniků a soukromých firem v oblastech, které se vztahují ke studované problematice. Žáci absolvují v těchto firmách povinnou praxi, s odborníky z praxe jsou konzultovány tématické plány, maturitní témata a zaměření některých seminárních prací a cvičení. V důsledku této spolupráce dochází průběžně k neustálému zkvalitňování tématických plánů základních odborných předmětů, čímž se učivo oprošťuje od řady dnes již historických témat a naopak je doplňováno v souladu s mohutným rozvojem automatizační a výpočetní techniky o programovatelné automaty, nové stavební prvky a komponenty této techniky i o výuku funkce jednotlivých částí i celých systémů ve spojení s vizualizačními a regulačními nadřízenými systémy. Díky velkému množství firem v Písku a okolí, které vyrábí, dodávají a aplikují ( AutoCont, Schneider Electric, Lovato, ELO+, Microkomp a další ) nebo využívají ( Teplárna Písek, pekárny, plavecký stadion, … ) různé systémy automatizační techniky, je dohodnuta další forma praktické výuky v tomto oboru – ukázky automatizačních dílů, systémů a řízení přímo v provozu a na předváděcích akcích jednotlivých firem.

Vybavení školy

Ve škole je studujícím této specializace k dispozici kromě již zmíněných elektrolaboratoří i specializovaná laboratoř automatizační techniky, která je v provozu od roku 1999. K základnímu vybavení laboratoře patří elektropneumatické zařízení FESTO DIDACTIC a robotizované pracoviště s elektropneumatickými prvky od firmy SMC, moderní elektroinstalační prvky ELKO EP, různé typy programovatelných automatů firem TECO, WAGO, SCHNEIDER, panelový počítač s dotykovým displejem firmy TECO, průmyslová modulární stavebnice pro distribuované řízení firmy TEDIA, kompaktní regulátory MIKROTHERM firmy THERMOPROZESS, radiomodemy firmy CONEL, frekvenční měniče firmy CONTROL TECHNIQUES a SIEMENS, prvky inteligentní instalace EGO-n od firmy ABB a v neposlední řadě množství modelů různých regulovaných soustav. Laboratoř je dále vybavena výpočetní technikou a instalovaným softwarem pro automatizaci, řízení, programování a ovládání výše zmíněných systémů. Programovatelné automaty je možné programovat ve vývojovém prostředí Mosaic jednak v mnemonickém kódu, jednak v jazyku ST dle nové harmonizované normy ČSN EN 61 131. Dále je laboratoř vybavena programy Control Web 2000 a Control Web 5 určenými pro vizualizaci, modelování, řízení průmyslových procesů a přenos dat po ethernetu. K dispozici je stavebnicový systém pro práci se základním kontaktním i bezkontaktním logickým řízením - DOMINOPUTER.

Maturitní zkouška

Maturitní zkouška v zaměření Automatizace se skládá kromě zkoušek z Českého jazyka a literatury a volitelného předmětu ( cizí jazyk nebo Matematika ) ze třech odborných zkoušek. První z odborných zkoušek je praktická maturitní zkouška, kde těžiště leží v předmětech Učební praxe, Elektrotechnická měření, Programové vybavení a Automatizační cvičení. Druhá zkouška je ústní teoretická a těžištěm jsou základní odborné předměty dané specializace, tedy Automatizační technika. Třetí zkouška je rovněž ústní teoretická a jejím obsahem jsou zbývající odborné předměty, vztahující se ke specializaci, zejména Elektrotechnická měření a Elektronika.

Možnost studia na vysoké škole a uplatnění v praxi

Pokud se týká návaznosti ve studiu na vysokých školách, specializace Automatizační technika má přímou návaznost ve stejně koncipovaném oboru na ČVUT v Praze, na VUT v Brně i na VŠB TU v Ostravě. Příbuzné obory pak lze studovat prakticky na všech ostatních vysokých školách s elektrotechnickým zaměřením nebo na univerzitách, respektive na vyšších odborných školách ( např. i na VOŠ, která se nachází v areálu naší školy ). Skutečnost velkého rozvoje automatizace téměř ve všech oblastech lidského dění a velké množství firem zabývajících se výrobou, aplikací a zejména využitím automatizačních prvků výrazně zvyšuje předpoklady úspěšného začlenění absolventů specializace do praxe. V souvislosti s rozvojem průmyslové zóny Písek vzrůstá poptávka po studentech se zaměřením Automatizace, z důvodu jejich využití při údržbě, opravách, modernizacích automatizovaných pracovišť, které tyto firmy využívají při výrobě elektrotechnických i neelektrotechnických výrobků.

Studijní literatura

Předmět zaměření Automatizační technika je v dostatečné míře zabezpečen studijní literaturou. Jedná se jednak o soubor učebnic AUTOMATIZACE A AUTOMATIZAČNÍ TECHNIKA vydaných Českomoravskou společností pro automatizaci ve vydavatelství Computer Press, jednak o učební texty vytvořené jednotlivými vyučujícími z odborné skupiny AUTOMATIZAČNÍ TECHNIKA, které jsou průběžně modernizovány v závislosti na zavádění nových prvků (automatizace a informačních technologií) do výuky.