Návrh konfigurace kamerového systému CCTV v učebně TLK
SOČ 2010 Návrh hybridního kamerového systému CCTV v učebně TLK | |
Třída: | A4.S |
Příjmení: | Procházka Tomáš |
Popis: | Monitorovací systém |
Vedoucí práce: | Ing. Ladislav Molkup |
Oponent: | Ing. Daniela Krupičková |
Sekce: | 10. elektrotechnika, elektronika a telekomunikace |
Část soutěže: | Soutěžní |
Poster: | Poster |
web: |
Cílem této práce je ukázat, co je to kamerový systém CCTV. Jak celý systém kamer a záznamového zařízení spolupracuje. V této dokumentaci je zpracovaný návrh na výukový systém, na kterém se budou provádět úlohy zadané panem učitelem a druhý bezpečnostní systém, který by se použil při zabezpečení učeben. Je zde uveden návod jak udělat jednoduchý zabezpečovací kamerový systém. Mimo návodu tu je také uveden kompletní seznam kamer a dalších komponentů potřebných ke správnému vytvoření kamerového zabezpečení.
Rozvržení kamer v učebnách TLK a Optel
a) Rozvržení k výukovému účelu:
Jednou z možností využití je výukový program. Studenti by mohli plnit úlohy zadané panem učitelem, prakticky by si vyzkoušeli nastavování, ovládání a další funkce, které kamerový systém umožňuje. Rozmístění kamer je uspořádáno pro porovnání obrazu obyčejné analogové kamery s mnohem lépe vybavenou IP kamerou. Z tohoto důvodu budou kamery napojeny jak na nahrávací zařízení DVR tak i na učitelský počítač pomocí systému VGuard. Studenti poznají rozdíl mezi tím, aby fyzicky byli přítomni u záznamového zařízení a ovládáním kompletního systému z jediného počítače, aniž by byli fyzicky na místě s kamerami pomocí síťových připojení.
Návrh potřebné kabeláže
Rozvody propojovacích kabelů budou řešeny bílými plastovými lištami. Tyto lišty se přišroubují do zdi a kabely se jednoduše schovají dovnitř. Velkou výhodou těchto lišt je velká dostupnost, protože se dají sehnat opravdu všude. Dalším kladem je jejich cena. Jsou dostupné prakticky každému. Je opravdu jednoduché s těmito lištami zacházet a manipulovat. Protože jsou lišty plastové, stačí nám obyčejná pilka s jemnými zuby nebo štípací kleště, abychom si je zkrátili na požadovanou délku nebo podle potřeby upravili. Jejich největší předností je snadná montáž. K upevnění stačí do zdi vyvrtat otvory a jednoduše přišroubovat do hmoždinky. My máme výhodu v tom, že v učebně již takovéto montážní lišty máme z předchozích vedení, a proto nám stačí pouze odstranit staré nepoužívané kabely a nahradit je kabely od jednotlivých kamer. Protože jsou lišty pouze po obvodových zdech, budeme jich muset několik koupit a připevnit na místa, kde nám schází. Je to jednodušší způsob ukrytí kabelů než vysekávání drážek a schovávání kabelů do zdi. Je to jak fyzicky tak finančně méně náročné. Od každé kamery 2 kabely. Jeden kabel bude koaxiální a druhý bude napájecí. Návrh rozdělím na dvě části. Jedna bude výuková a druhá bezpečnostní.
a) Výukový systém:
Tento kamerový systém je navrhovaný jako učební pomůcka a proto budou na jedné straně učebny dvě kamery vedle sebe. Tato kombinace bude sloužit k názornému zobrazení rozdílů v kvalitě obrazu obyčejné analogové kamery a IP kamery. IP kamera má oproti analogové vyšší rozlišení, vyšší počet TV řádků, širší úhel záběru atd. Tyto kamery budou snímat přední část učebny s tabulí a plátnem. Ve stejné místnosti bude i třetí kamera, která bude umístěna hned vedle již nainstalovaného datového projektoru. Tato analogová kamera bude namířena proti předchozím dvěma kamerám a v jejím zorném poli bude učitelský počítač. Ve vedlejší učebně Optel bude poslední čtvrtá kamera. Tato kamera bude také analogová, protože škola nemá tolik finančních prostředků, aby mohlo být použito více IP kamer. Učebna Optel je malá, proto bude stačit pouze jediná kamera, která zabere téměř celou učebnu. V učebně TLK bude umístěno digitální nahrávací zařízení (DVR). To je důvod, proč do této učebny budou svedeny kabely od kamery, aby byl systém opravdu kompaktní, bude v učitelském počítači nainstalován kamerový systém. Aby se video z kamer zobrazovalo i na počítači. To je důvod, proč povedu kabely všech kamer z DVR do učitelského počítače umístěného v učebně TLK.
b) Bezpečnostní systém:
Návrh systému pro bezpečnostní využití se bude od předchozího lišit jen minimálně. Ale nějaké rozdíly zde budou. Největším rozdílem bude rozmístění kamer. První kamera bude umístěna ve vzdáleném rohu napříč od vstupních dveří. V jejím zorném poli budou zobrazeny vstupní dveře i dveře do učebny Optel. Druhá kamera bude umístěna v rohu po pravé straně od vstupních dveří a jejím úkolem bude střežit pravou polovinu oken. V levém rohu učebny téměř nad vstupními dveřmi bude umístěna třetí a zároveň poslední kamera v této místnosti, která bude hlídat levou polovinu oken. V sousední učebně Optel bude umístěna jedna kamera, která bude snímat vstupní dveře a dveře ze sousední učebny TLK. Druhá kamera v učebně Optel bude umístěna nad vstupními dveřmi do učebny a bude sledovat okno. Každé okno v učebnách TLK a Optel je zamřížované, tudíž kamery, které sledují okna, se zdají být nadbytečné. To je omyl, protože i mříže se dají různými způsoby odstranit. Digitální nahrávací zařízení (DVR) bude umístěno v učebně TLK jako v předchozím návrhu. Pátá kamera bude WiFi. Zde bude umístěn také sledovací monitor. Jelikož se jedná pouze o učebnu, nemáme zde žádnou ochranku ani napojení na výjezdovou bezpečnostní službu. Tento problém částečně řeší vzdálený přístup pomocí jiného počítače nebo možnost se připojit mobilním telefonem přes WAP. Celková délka potřebné kabeláže činí cca 34 m.