Pohyby přímočaré

Z MediaWiki SPŠ a VOŠ Písek
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Rovnoměrný přímočarý pohyb je pohyb, kdy hmotný bod urazí za stejné časové intervaly stejné dráhové úseky. Můžeme sestrojit grafy: a) graf závislosti dráhy na čase obr.1

b) graf závislosti velikosti rychlosti na čase obr.2


Na obr. 3 a obr. 4 jsou vyobrazeny grafy závislosti dráhy na čase a závislosti velikosti okamžité rychlosti na čase v případě, že hmotný bod v čase t0= 0 urazil dráhu s0. Závislost uražené dráhy na čase pak lze popsat vztahem s = s0 + v.t.


Názorný příklad: Řidič auta vyjel z Písku do Prahy přes Čimelice. V Písku řidič vynuloval ukazatel aktuální uražené dráhy a vyrazil na cestu. V Čimelicích zapnul časomíru a měřil čas, za který dojede do Prahy. Celková uražená dráha auta po spuštění časomíry, je rovna vzdálenosti Písek-Čimelice zvětšené o dráhu, kterou urazil automobil za příslušný čas, tj. s = sPísek-Čimelice + t z Čimelic . v Na obr. 5 a obr. 6 jsou znázorněny grafy, kdy se hmotný bod začne pohybovat ze zvoleného počátku dráhy až po čase t0. Závislost uražené dráhy na čase lze popsat vztahem s = v.(t - t0).


Názorný příklad: Řidiči auta, který stojí na semaforech se rozsvítí zelené světlo. Protože telefonuje, tak uplyne nějaký čas než se rozjede. Dráha, kterou řidič ujel v jistém čase, je dána součinem velikosti rychlosti auta a času, po který řidič jel. U pohybu rovnoměrného přímočarého je velikost a směr rychlosti stále stejný.