SOČ 2011 - Zesilovač ve třídě T

Z MediaWiki SPŠ a VOŠ Písek
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Úvod:

Vývojová verze MyAMPu
SOČ 2011
Zesilovač ve třídě T
Třída: A4.S
Příjmení: Toušek
Popis: MyAMP - Zesilovač ve třídě T
Vedoucí práce: PhDr. Josef Havlan
Oponent: Ladislav Řežábek
Sekce: Elektrotechnika
Část soutěže:
Poster: Poster
web: http://wiki.sps-pi.com/index.php/SOČ_2011_-_Zesilovač_ve_třídě_T

Zesilovač pracuje ve třídě T (velmi podobný princip jako u třídy D), tedy jako nízkofrekvenční digitální zesilovač s PWM modulací. Je založen na obvodu TRIPATH TA0104A, který v zesilovači zastupuje funkci modulátoru a budiče výkonových MOSFET tranzistorů.

Projekt byl pojmenován kódovým označením MyAMP. To je zkratka z anglických slov „My Amplifier“, což znamená v překladu „Můj zesilovač“. „Třída T“ zesilovačů byla zavedena firmou TRIPATH Technology. Zesilovače ve třídě T jsou průlomovými v nelineárním digitálním zpracování signálů. Technologie kombinuje analogové i digitální zpracování vstupních signálů. Tyto zesilovače sice pracují stejně jako zesilovače ve třídě D na PWM principu (tedy pulsně – šířkové modulaci), avšak jejich vylepšený algoritmus řízení zaručuje vyšší účinnost, která může dosáhnout i více než 90%. Vylepšení taktéž mají za následek nízké zkreslení výstupního signálu a také vysokých výstupních výkonů. Zmiňovaný originální algoritmus je odvozen od algoritmů používaných hlavně v signálových procesorech pro telekomunikace. Bohužel v roce 2007 byla nucena firma TRIPATH bankrotem ukončit svoji činnost. S některými obvody této firmy se však ještě můžeme setkat, i když pouze v omezené míře.

Řadu výkonových zesilovačů ve třídě T od firmy TRIPATH tvořilo více jak dvacet obvodů. Některé modely jsou úplné výkonové zesilovače, tedy včetně koncového stupně s výkonovými tranzistory, které jsou součástí integrovaného obvodu. Ostatní obvody (např. TA0102A až TA0105A) koncový stupeň nemají a jejich výstupy fungují jako budiče vnějších výkonových spínacích tranzistorů, které tak tvoří koncový stupeň výkonového zesilovače. Těmto obvodům se taktéž říká „drivery“.

Princip:

Principiální schéma digitálního zesilovače

Z blokového schématu je patrné, že obvod TA0104A obsahuje modulátor a obvody budičů koncových tranzistorů a popisuje cestu vstupního signálu od vstupních obvodů až na reproduktory.

Vstupní signál přichází ze vstupního obvodu na modulátor, tam se signál namoduluje na digitální a postupuje k budičům tranzistorů. Budiče spínají tranzistory. Ty předávají signál dolnopropustnému filtru, za kterým už je výsledný zesílený analogový signál.