Základní poznatky termiky
Termika je fyzikální oblast, která se zabývá studiem vlastností látek a jejich změn souvisejících teplotou. Termika se také někdy označuje jako nauka o teple.
Molekulový pohyb
Makroskopicky vnímaný tepelný stav látky, který je vyjadřován teplotou, má úzkou souvislost s pohybem základních stavebních částic dané látky (molekul, atomů apod.). Tento pohyb se označuje jako molekulový pohyb. Vzhledem k tomu, že molekulový pohyb se výrazněji projevuje při vyšších teplotách, bývá často označován jako tepelný pohyb. Molekulový pohyb je pokládán za samostatný druh fyzikálního pohybu, jehož základní vlastnosti, které jej odlišují od klasického mechanického pohybu, jsou:
- pohybu se účastní velké množství částic
- pohyb je neustálý (nepřetržitý) a neuspořádaný (chaotický)
Jedná se o složitější druh pohybu než je tomu v případě pohybu mechanického. Při vyšetřování tohoto pohybu se tedy využívá metod statistické fyziky.
Rozdělení termiky
Termiku lze rozdělit na několik oblastí.
Termometrie[1] - Zabývá se měřením teploty a používanými měřícími metodami.
Kalorimetrie[2] - Zabývá se určováním tepelného obsahu (tepla) látek z makroskopického hlediska.
Kinetická teorie látek[3] - Zabývá se vztahem mezi strukturou látky na molekulární úrovni a jejím tepelným chováním. Kinetická teorie je založena na znalostech molekulové fyziky. Vzhledem k tomu, že se obvykle zabývá velkým množstvím částic látky, často se zde využívá aparát teorie pravděpodobnosti a matematické statistiky.
Termodynamika[4] - Zabývá se zákony, kterým podléhá přeměna tepelné energie v jiné druhy energie (a naopak).
Šíření tepla[5] - Zabývá se způsoby, kterými se teplo šíří prostředím.
Termika v meteorologii
V meteorologii se pojem termika používá (především pro účely letectví) pro označení stoupající masy ohřátého vzduchu. Správný název pro tento pohyb je konvekce.
Zdroje
http://cs.wikipedia.org/wiki/Termika
--Msimandl 31. 5. 2010, 07:28 (UTC)