Informační a komunikační technologie

Z MediaWiki SPŠ a VOŠ Písek
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Informační a komunikační technologie

je součástí čtyřletého středoškolského oboru vzdělávání 26-41-M/01 ELEKTROTECHNIKA zakončené maturitní zkouškou.

Žáci se od školního roku 2009/2010 budou vyučovat podle nového rámcového vzdělávacího programu ELEKTROTECHNIKA, který škola dále cíleně rozvíjí a specifikuje ve svém školním vzdělávacím programu. Navazujeme na naše předchozí úspěšné vzdělávací programy, které stále modernizujeme a přizpůsobujeme současným požadavkům na trhu práce a v oblasti navazujícího vysokoškolského, technicky zaměřeného, vzdělávání. První dva roky studia mají žáci ve všech třídách stejné učivo, bez ohledu na zvolené zaměření. Žáci mohou od třetího ročníku pokračovat v tomto zaměření.

Všeobecné informace a návaznost výuky

Výběrové zaměření Informační a komunikační technologie navazuje na odborné předměty z 1. a 2. ročníku, zejména předměty Číslicová technika, Výpočetní technika a Základy elektrotechniky. Je zaměřeno na rozvoj znalostí a praktických dovedností zejména v oblasti přenos informací, technického vybavení počítačů, jejich architektury, principy činnosti jednotlivých částí počítače, mikroprocesory, paměti, pevné disky, základní desky, sběrnice, periferie, rozhraní, propojení počítačů, počítačové sítě, internet a komunikační protokoly, operační systémy, multimédia, CD mechaniky, zálohovací zařízení, monitory, tiskárny, skenery, klávesnice, myši, datové projektory a další. Výuka probíhá v hodinách teorie, která se následně procvičuje v hodinách praktického cvičení, které umožňuje absolvování kursu IT Essentials I, akreditovaného firmou CISCO. Kromě toho se žáci podrobně seznámí s periferními zařízeními pro multimedia – digitální fotoaparát, kamera, skener, tablet, tiskárny pro potisk CD, atd. V oblasti programového vybavení získají odborné znalosti a praktické dovednosti v programování v prostředí jazyka C, C++. V oblasti multimédií se seznámí se zpracováním rastrové i vektorové grafiky, videa a zvuku.

Vybavení školy

V současné době má škola k dispozici šest učeben vybavené moderními počítači zapojenými do školní sítě a vybavenými datovými projektory s možností multimediální výuky. Kromě odborných učeben pro výpočetní techniku, které jsou vybaveny počítači PC je pro cvičení v předmětu Elektronické počítače speciální laboratoř elektronických počítačů vybavená různými komponenty počítačů třídy PC typu Pentium a AMD, různé periferie a rozhraní, umožňující sestavit a oživit různé sestavy PC včetně příslušného operačního systému a periferií na multimediální aplikace v příslušném programovém vybavení. Spolupráce s firmami Škola klade velký důraz na spolupráci s firmami v oblastech, které se vztahují ke studované problematice. Žáci absolvují v těchto firmách povinnou praxi, s odborníky z praxe jsou konzultovány tematické plány a maturitní témata. Na základě tohoto kontaktu s firmami dochází ke stálému doplňování nových poznatků, principů a technologií do tematických plánů, čímž je učivo v souladu s mohutným rozvojem výpočetní techniky a absolventi specializace získají mnohdy potenciální možnost zaměstnání v těchto firmách.

Maturitní zkouška

Maturitní zkouška ve výběrovém zaměření Informační a komunikační technologie se skládá kromě zkoušek z českého jazyka a literatury a z volitelného předmětu (cizí jazyk nebo matematika ) ze tří odborných zkoušek. První odborná zkouška je praktická, kde těžiště leží v předmětech Učební praxe, Elektrotechnická měření, Výpočetní technika a Elektronické počítače. Ředitel školy může stanovit témata praktické maturity konané formou zpracování písemné práce a její obhajoby V takovém případě nekoná žák jednodenní praktickou zkoušku. Druhá zkouška je ústní teoretická z předmětů dané specializace, tedy programové vybavení a elektronické počítače. Třetí zkouška je rovněž ústní teoretická a jejím obsahem jsou zbývající odborné předměty, vztahující se ke specializaci, jako jsou např. základy elektrotechniky, elektronika a mikroprocesorová technika. Maturant bude mít tedy možnost prokázat komplexní znalosti jak ze zvolené specializace, tak i z dalších návazných oborů. Možnost studia na vysoké škole a uplatnění v praxi Absolventi mohou pokračovat ve studiu na některé škole technického typu, zvláště elektrotechnických fakultách technických vysokých škol (ČVUT v Praze, VUT v Brně ale i na VŠB TU v Ostravě), nebo přímo zde na Vyšší odborné škole v Písku. Absolventi zaměření najdou uplatnění ve všech profesích, kde se používá výpočetní technika, zvláště ve firmách vytvářejících vlastní software, tvorbu databázových aplikací, správu internetu, tvorbu multimediálních aplikací či servis a údržbu počítačových systémů.