SOČ 2011 - Zesilovač ve třídě T

Z MediaWiki SPŠ a VOŠ Písek
Přejít na: navigace, hledání

Úvod:

Vývojová verze MyAMPu
SOČ 2011
Zesilovač ve třídě T
Třída: A4.S
Příjmení: Toušek
Popis: MyAMP - Zesilovač ve třídě T
Vedoucí práce: PhDr. Josef Havlan
Oponent: Ladislav Řežábek
Sekce: Elektrotechnika
Část soutěže:
Poster: Poster
web: http://wiki.sps-pi.com/index.php/SOČ_2011_-_Zesilovač_ve_třídě_T

Zesilovač pracuje ve třídě T (velmi podobný princip jako u třídy D), tedy jako nízkofrekvenční digitální zesilovač s PWM modulací. Je založen na obvodu TRIPATH TA0104A, který v zesilovači zastupuje funkci modulátoru a budiče výkonových MOSFET tranzistorů.

Projekt byl pojmenován kódovým označením MyAMP. To je zkratka z anglických slov „My Amplifier“, což znamená v překladu „Můj zesilovač“. „Třída T“ zesilovačů byla zavedena firmou TRIPATH Technology. Zesilovače ve třídě T jsou průlomovými v nelineárním digitálním zpracování signálů. Technologie kombinuje analogové i digitální zpracování vstupních signálů. Tyto zesilovače sice pracují stejně jako zesilovače ve třídě D na PWM principu (tedy pulsně – šířkové modulaci), avšak jejich vylepšený algoritmus řízení zaručuje vyšší účinnost, která může dosáhnout i více než 90%. Vylepšení taktéž mají za následek nízké zkreslení výstupního signálu a také vysokých výstupních výkonů. Zmiňovaný originální algoritmus je odvozen od algoritmů používaných hlavně v signálových procesorech pro telekomunikace. Bohužel v roce 2007 byla nucena firma TRIPATH bankrotem ukončit svoji činnost. S některými obvody této firmy se však ještě můžeme setkat, i když pouze v omezené míře.

Řadu výkonových zesilovačů ve třídě T od firmy TRIPATH tvořilo více jak dvacet obvodů. Některé modely jsou úplné výkonové zesilovače, tedy včetně koncového stupně s výkonovými tranzistory, které jsou součástí integrovaného obvodu. Ostatní obvody (např. TA0102A až TA0105A) koncový stupeň nemají a jejich výstupy fungují jako budiče vnějších výkonových spínacích tranzistorů, které tak tvoří koncový stupeň výkonového zesilovače. Těmto obvodům se taktéž říká „drivery“.

Princip:

Principiální schéma digitálního zesilovače

Z blokového schématu je patrné, že obvod TA0104A obsahuje modulátor a obvody budičů koncových tranzistorů a popisuje cestu vstupního signálu od vstupních obvodů až na reproduktory.

Vstupní signál přichází ze vstupního obvodu na modulátor, tam se signál namoduluje na digitální a postupuje k budičům tranzistorů. Budiče spínají tranzistory. Ty předávají signál dolnopropustnému filtru, za kterým už je výsledný zesílený analogový signál.

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Rychlá navigace
NEJ aktivity
Nejlepší předměty
Nejlepší MCU
SW-HW
Ostatní
Utility
Nástroje
Tisk/export