Multiplexor

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
(Multiplexor)
(Multiplexor)
Řádka 1: Řádka 1:
 
== '''Multiplexor''' ==
 
== '''Multiplexor''' ==
  
Multiplexor je elektronický  člen, fungující na principu přepínače. Podle adresy aktivuje jeden vstup a předá ho na výstup. Multiplexor má '''n''' adresních vstupů,  '''2n''' informačních vstupů a '''1''' výstup. Spojení několika multiplexorů se nazývá multiplexorový strom. Schematickou značku multiplexoru můžete vidět na obrázku dole. Číslo v označení multiplexoru značí počet adresových vstupů.
+
Multiplexor je elektronický  člen, fungující na principu přepínače. Podle adresy aktivuje jeden vstup a předá ho na výstup. Multiplexor má '''n''' adresních vstupů,  '''2<sub>n</sub>''' informačních vstupů a '''1''' výstup. Spojení několika multiplexorů se nazývá multiplexorový strom. Schematickou značku multiplexoru můžete vidět na obrázku dole. Číslo v označení multiplexoru značí počet adresových vstupů.
  
  
 
'''Schématická značka:'''
 
'''Schématická značka:'''
 +
 +
[[Soubor:MIT_MPX.gif]]
  
 
[[Soubor:Multiplexor_schema.png]]
 
[[Soubor:Multiplexor_schema.png]]
Řádka 18: Řádka 20:
  
 
----
 
----
Zdroj: http://cs.wikipedia.org
+
Zdroj:  
      http://voho.cz/wiki/multiplexor/
+
* [http://voho.cz/wiki/multiplexor/ voho.cz]
 
+
* [http://ladelec.com/teoria/electronica-digital/214-selectores-de-datos-multiplexores ladelec.com]
--[[Uživatel:Rmraz|Rmraz]] 14. 4. 2010, 18:42 (UTC)
+

Verze z 11. 2. 2012, 07:49

Multiplexor

Multiplexor je elektronický člen, fungující na principu přepínače. Podle adresy aktivuje jeden vstup a předá ho na výstup. Multiplexor má n adresních vstupů, 2n informačních vstupů a 1 výstup. Spojení několika multiplexorů se nazývá multiplexorový strom. Schematickou značku multiplexoru můžete vidět na obrázku dole. Číslo v označení multiplexoru značí počet adresových vstupů.


Schématická značka:

MIT MPX.gif

Multiplexor schema.png


Značení a názvosloví multiplexorů:

Multiplexor se ve schématech značí jako rovnoběžník, který má na delší straně vstupy a na kratší straně výstup. Z jednom boku vychází adresový vstup. Ke každému vstupu ještě můžeme doplnit hodnotu adresového vstupu, pro kterou je daný vstup vyveden na výstup. Tuto hodnotu obvykle zapisujeme v binární, desítkové nebo hexadecimální soustavě.




Zdroj:

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Rychlá navigace
NEJ aktivity
Nejlepší předměty
Nejlepší MCU
SW-HW
Ostatní
Utility
Nástroje
Tisk/export