Ostatní typy vnějších pamětí

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
Řádka 1: Řádka 1:
 
== Paměť s pružných diskem  ==
 
== Paměť s pružných diskem  ==
  
Jedná se o paměť pracující s výměnným paměťovým médiem – disketa. Záznam a čtení se provádí na principu magnetického záznamu. Tato metoda umožňuje data libovolně zapisovat , přepisovat , mazat a číst. Disketa se v mechanice roztočí rychlosti 360 ot./min.  
+
Jedná se o paměť pracující s výměnným paměťovým médiem – disketa. Záznam a čtení se provádí na principu magnetického záznamu. Tato metoda umožňuje data libovolně zapisovat , přepisovat , mazat a číst. Disketa se v mechanice roztočí rychlosti 360 ot./min.
  
  
== Disketa ==
+
'''Disketa'''
  
[[Image:Disketa.gif]]
+
<br>Disketa je magnetické médium sloužící k ukládání a přenášení elektronických dat. Její největší výhodu a důvodem velkého rozšíření byla výrobní cena jak samotných disket, tak i mechanik pro jejich čtení/zápis. Pro pomalost, malou kapacitu a nevelkou životnost je v prvním desetiletí 21. století vytlačována jinými médii. V angličtině, ale také v odborné terminologii se užívá označení '''floppy disk''', což je doslova ohebný či pružný disk.
 
+
<br>[[Image:Disketa.gif]]
<br>kapacita diskety je 1,44 MB
+
<br>Kapacita diskety je 1,44 MB až 2,88 MB
 
<br>'''nevýhody:''' malá kapicita, pomalá paměť
 
<br>'''nevýhody:''' malá kapicita, pomalá paměť
  
Zdroje:[http://www.ststeplice.cz/materialy/Pamet.pdf]
+
 
 +
'''Zip disketa'''
 +
 
 +
<br>Mechanika Zip je vstupně-výstupní zařízení počítače z roku 1994. Mechaniky Zip využívaly magnetické diskety s kapacitami 100 MB a později i 250 a 750 MB. Ačkoliv formát byl jistou dobu populární (protože diskety běžných disketových mechanik měly kapacitu jen 1,44 MB), s nástupem zapisovatelných a přepisovatelných optických mechanik , USB flash-disků a paměťových karet její význam rychle upadl.
 +
 
 +
[[Soubor:Zip_disk.jpg]]
 +
<br>Kapicita diskety 100 MB až 700 MB
 +
 
 +
 
 +
== Paměť s pevným diskem ==
 +
Pevný disk je složen z kovových disků tloušťky asi 1 mm potažené z obou stran citlivou vrstvičkou
 +
magnetické látky , chráněné na povrchu tenkou vrstvičkou skla. Vlastní záznam či čtení dat probíhá na
 +
principu magnetického záznamu jako u disket. Oproti disketě kde je pouze jeden kotouček je u
 +
pevného disku více kotoučků nad sebou.
 +
Rychlost otáčení je také mnohem vyšší. U starších disků 3600 ot./min. u nových disků 7200 ot./min.
 +
Hlavičky které zapisují data se nedotýkají povrchu jako u disket, ale vznáší se nad povrchem v nepatrné
 +
vzdálenosti. Tím je povrch chráněn před opotřebením.
 +
Před použitím musí být disk naformátován. ( rozdělen na stopy, sektory a clustery )
 +
 
 +
 
 +
'''Hard disk'''
 +
 
 +
<br>Pevný disk (zkratka HDD, anglicky hard disk drive) je zařízení, které se používá v počítačích a ve spotřební elektronice (MP3 přehrávače, videorekordéry, …) k dočasnému nebo trvalému uchovávání většího množství dat pomocí magnetické indukce. Předchůdcem pevných disků je magnetická páska a disketa. Jejich současnými největšími konkurenty jsou SSD disky a USB flash disk, které využívají nevolatilní (stálé) flash paměti.
 +
 
 +
 
 +
<br>[[Soubor:Hd.jpg]]
 +
<br>Kapacita hard disku je 80 GB až 640 GB, ale existují i jiné velikosti
 +
 
 +
 
 +
 
 +
== Paměť s optickým diskem ==
 +
Data se na disk ukládají úplně na odlišném principu než u diskety a
 +
hard disku. Jedná se o optický záznam, protože je zapisován a čten světelným paprskem laseru.
 +
 
 +
 
 +
 
 +
'''CD'''
 +
 
 +
<br>Kompaktní disk (obvykle nazývaný prostě CD podle zkratky anglického názvu compact disc; hovorově cédéčko, řídce podle anglického hláskování [sídý]) je optický disk určený pro ukládání digitálních dat. Data jsou uložena ve stopách na jedné dlouhé spirále začínající ve středu média, která se postupně rozvíjí až k jeho okraji. Každá stopa může obsahovat digitální zvukovou nahrávku (tzv. audio CD) nebo (počítačem čitelná) data (CD-ROM). Příčný odstup stop je 1,6 μm. Pro čtení kompaktních disků se používá laserové světlo s vlnovou délkou 785 nm.
 +
Data nejsou ukládána do soustředných kružnic, ale do jedné dlouhé spirály podobně jako na gramofonové desce. Spirála začíná u středu média a rozvíjí se postupně až k jeho okraji. Záznam (spirála dat) je přístupný pouze ze spodní strany disku, tj. záznam na CD je jednostranný. Délka celé spirály je zhruba 6 km a hustota dat v ní uložených je konstantní.
 +
 
 +
 
 +
<br>[[Soubor:Benq_CD-R.jpg‎]]
 +
<br>Kapacita CD je 700 MB
 +
<br>'''Druhy:'''
 +
*CD
 +
*CD-R
 +
*CD-RW
 +
*mini CD-R
 +
*mini CD-RW
 +
 
 +
 
 +
 
 +
 
 +
 
 +
'''DVD'''
 +
 
 +
<br>DVD (anglicky Digital Versatile Disc nebo Digital Video Disc) je formát digitálního optického datového nosiče, který může obsahovat filmy ve vysoké obrazové a zvukové kvalitě nebo jiná data. Při vývoji DVD byl kladen důraz na zpětnou kompatibilitu s CD, takže se mu DVD disk velmi podobá.
 +
 
 +
 
 +
 
 +
<br>[[Soubor:Dvd_discs.JPG‎]]
 +
 
 +
 
 +
 
 +
 
 +
 
 +
 
 +
 
 +
 
 +
Zdroje:<br>http://www.ststeplice.cz/materialy/Pamet.pdf
 +
<br>http://cs.wikipedia.org/wiki/Disketa
 +
<br>http://cs.wikipedia.org/wiki/Pevn%C3%BD_disk
 +
<br>http://cs.wikipedia.org/wiki/Kompaktn%C3%AD_disk
 +
<br>http://cs.wikipedia.org/wiki/DVD
 +
<br>
 +
 
 +
 
  
 
--[[Uživatel:Zmullerova|Zmullerova]] 18. 6. 2010, 08:31 (UTC)
 
--[[Uživatel:Zmullerova|Zmullerova]] 18. 6. 2010, 08:31 (UTC)

Verze z 18. 6. 2010, 19:51

Paměť s pružných diskem

Jedná se o paměť pracující s výměnným paměťovým médiem – disketa. Záznam a čtení se provádí na principu magnetického záznamu. Tato metoda umožňuje data libovolně zapisovat , přepisovat , mazat a číst. Disketa se v mechanice roztočí rychlosti 360 ot./min.


Disketa


Disketa je magnetické médium sloužící k ukládání a přenášení elektronických dat. Její největší výhodu a důvodem velkého rozšíření byla výrobní cena jak samotných disket, tak i mechanik pro jejich čtení/zápis. Pro pomalost, malou kapacitu a nevelkou životnost je v prvním desetiletí 21. století vytlačována jinými médii. V angličtině, ale také v odborné terminologii se užívá označení floppy disk, což je doslova ohebný či pružný disk.
Disketa.gif
Kapacita diskety je 1,44 MB až 2,88 MB
nevýhody: malá kapicita, pomalá paměť


Zip disketa


Mechanika Zip je vstupně-výstupní zařízení počítače z roku 1994. Mechaniky Zip využívaly magnetické diskety s kapacitami 100 MB a později i 250 a 750 MB. Ačkoliv formát byl jistou dobu populární (protože diskety běžných disketových mechanik měly kapacitu jen 1,44 MB), s nástupem zapisovatelných a přepisovatelných optických mechanik , USB flash-disků a paměťových karet její význam rychle upadl.

Zip disk.jpg
Kapicita diskety 100 MB až 700 MB


Paměť s pevným diskem

Pevný disk je složen z kovových disků tloušťky asi 1 mm potažené z obou stran citlivou vrstvičkou magnetické látky , chráněné na povrchu tenkou vrstvičkou skla. Vlastní záznam či čtení dat probíhá na principu magnetického záznamu jako u disket. Oproti disketě kde je pouze jeden kotouček je u pevného disku více kotoučků nad sebou. Rychlost otáčení je také mnohem vyšší. U starších disků 3600 ot./min. u nových disků 7200 ot./min. Hlavičky které zapisují data se nedotýkají povrchu jako u disket, ale vznáší se nad povrchem v nepatrné vzdálenosti. Tím je povrch chráněn před opotřebením. Před použitím musí být disk naformátován. ( rozdělen na stopy, sektory a clustery )


Hard disk


Pevný disk (zkratka HDD, anglicky hard disk drive) je zařízení, které se používá v počítačích a ve spotřební elektronice (MP3 přehrávače, videorekordéry, …) k dočasnému nebo trvalému uchovávání většího množství dat pomocí magnetické indukce. Předchůdcem pevných disků je magnetická páska a disketa. Jejich současnými největšími konkurenty jsou SSD disky a USB flash disk, které využívají nevolatilní (stálé) flash paměti.



Hd.jpg
Kapacita hard disku je 80 GB až 640 GB, ale existují i jiné velikosti


Paměť s optickým diskem

Data se na disk ukládají úplně na odlišném principu než u diskety a hard disku. Jedná se o optický záznam, protože je zapisován a čten světelným paprskem laseru.


CD


Kompaktní disk (obvykle nazývaný prostě CD podle zkratky anglického názvu compact disc; hovorově cédéčko, řídce podle anglického hláskování [sídý]) je optický disk určený pro ukládání digitálních dat. Data jsou uložena ve stopách na jedné dlouhé spirále začínající ve středu média, která se postupně rozvíjí až k jeho okraji. Každá stopa může obsahovat digitální zvukovou nahrávku (tzv. audio CD) nebo (počítačem čitelná) data (CD-ROM). Příčný odstup stop je 1,6 μm. Pro čtení kompaktních disků se používá laserové světlo s vlnovou délkou 785 nm. Data nejsou ukládána do soustředných kružnic, ale do jedné dlouhé spirály podobně jako na gramofonové desce. Spirála začíná u středu média a rozvíjí se postupně až k jeho okraji. Záznam (spirála dat) je přístupný pouze ze spodní strany disku, tj. záznam na CD je jednostranný. Délka celé spirály je zhruba 6 km a hustota dat v ní uložených je konstantní.



Benq CD-R.jpg
Kapacita CD je 700 MB
Druhy:

  • CD
  • CD-R
  • CD-RW
  • mini CD-R
  • mini CD-RW



DVD


DVD (anglicky Digital Versatile Disc nebo Digital Video Disc) je formát digitálního optického datového nosiče, který může obsahovat filmy ve vysoké obrazové a zvukové kvalitě nebo jiná data. Při vývoji DVD byl kladen důraz na zpětnou kompatibilitu s CD, takže se mu DVD disk velmi podobá.



Dvd discs.JPG





Zdroje:
http://www.ststeplice.cz/materialy/Pamet.pdf
http://cs.wikipedia.org/wiki/Disketa
http://cs.wikipedia.org/wiki/Pevn%C3%BD_disk
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kompaktn%C3%AD_disk
http://cs.wikipedia.org/wiki/DVD


--Zmullerova 18. 6. 2010, 08:31 (UTC)

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Rychlá navigace
NEJ aktivity
Nejlepší předměty
Nejlepší MCU
SW-HW
Ostatní
Utility
Nástroje
Tisk/export