Pohyby přímočaré

Z MediaWiki SPŠ a VOŠ Písek
(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka: Přímočarý pohyb je Mechanický pohyb pohyb po přímce, tzn. trajektorií pohybu je přímka. Vlastnosti Při přímočarém pohybu se nemění směr vektoru rychlosti…)
 
 
(Není zobrazeno 10 mezilehlých verzí od 1 uživatele.)
Řádka 1: Řádka 1:
Přímočarý pohyb je Mechanický pohyb pohyb po přímce, tzn. trajektorií pohybu je přímka.
+
Rovnoměrný přímočarý pohyb je pohyb, kdy hmotný bod urazí za stejné časové intervaly stejné dráhové úseky. Můžeme sestrojit grafy:
 +
a) graf závislosti dráhy na čase obr.1
  
Vlastnosti
+
[[Soubor:Primocary pohyb obr1.JPG]]
Při přímočarém pohybu se nemění směr vektoru rychlosti, ale může se měnit velikost rychlosti. Nemění se ani směr vektoru zrychlení, ačkoliv velikost vektoru zrychlení se měnit může.
+
  
Speciální případy
+
b) graf závislosti velikosti rychlosti na čase obr.2
Rovnoměrný přímočarý pohyb
+
  
Rovnoměrný přímočarý pohyb je pohyb po přímce se stálou rychlostí. Pokud přímočarý pohyb není rovnoměrný, bývá také označován jako nerovnoměrný přímočarý pohyb (jde tedy o pohyb s proměnnou rychlostí).
+
[[Soubor:Primocary pohyb obr2.JPG]]
  
Rovnoměrný přímočarý pohyb je tedy pohyb, u kterého se nemění velikost ani směr rychlosti. Rychlost je tedy konstantní a trajektorií je přímka (část přímky).
+
 +
Na obr. 3 a obr. 4 jsou vyobrazeny grafy závislosti dráhy na čase a závislosti velikosti okamžité rychlosti na čase v případě, že hmotný bod v čase t0= 0 urazil dráhu s0. Závislost uražené dráhy na čase pak lze popsat vztahem s = s0 + v.t.            
  
Dráha rovnoměrného přímočarého pohybu:
+
 +
[[Soubor:Primocary pohyb obr3.JPG]]
  
: s = v * t + s0
+
Názorný příklad:
kde v je rychlost, t je čas, s0 je počáteční dráha (dráha v čase t = 0)<br />
+
Řidič auta vyjel z Písku do Prahy přes Čimelice. V Písku řidič vynuloval ukazatel aktuální uražené dráhy a vyrazil na cestu. V Čimelicích zapnul časomíru a měřil čas, za který dojede do Prahy. Celková uražená dráha auta po spuštění časomíry, je rovna vzdálenosti Písek-Čimelice zvětšené o dráhu, kterou urazil automobil za příslušný čas,    
: je-li s0 = 0 , pak s = v * t
+
tj. s = sPísek-Čimelice + t z Čimelic . v  
Rychlost rovnoměrného přímočarého pohybu:
+
Na obr. 5 a obr. 6 jsou znázorněny grafy, kdy se hmotný bod začne pohybovat ze zvoleného počátku dráhy až po čase t0. Závislost uražené dráhy na čase lze popsat vztahem s = v.(t - t0).   
  
: v = konstantní
+
[[Soubor:Primocary pohyb obr4.JPG]]
: v = (s - s0) / t , je-li s0 = 0, pak v = s / t , kde s je dráha, kterou urazí těleso za čas t, s0 je počáteční dráha
+
  
Zrychlení rovnoměrného přímočarého pohybu:
 
  
: a = 0
+
 
+
Názorný příklad:
Síly působící při rovnoměrném přímočarém pohybu:
+
Řidiči auta, který stojí na semaforech se rozsvítí zelené světlo. Protože telefonuje, tak uplyne nějaký čas než se rozjede. Dráha, kterou řidič ujel v jistém čase, je dána součinem velikosti rychlosti auta a času, po který řidič jel.
 
+
U pohybu rovnoměrného přímočarého je velikost a směr rychlosti stále stejný.
Podle 1. Newtonova pohybového zákona na těleso, které se pohybuje rovnoměrně přímočaře, nepůsobí žádná síla, nebo výslednice všech působících sil je nulová.
+
 
+
Rovnoměrně zrychlený přímočarý pohyb.
+
Rovnoměrně zrychlený přímočarý pohyb je pohyb po přímce se stálým zrychlením. Rovnoměrně zrychlený přímočarý pohyb je zvláštním případem nerovnoměrného přímočarého pohybu.
+
 
+
Rovnoměrně zrychlený přímočarý pohyb je tedy pohyb, u kterého směr i velikost zrychlení zůstává konstantní, trajektorií je přímka nebo část přímky a velikost rychlosti se mění přímo úměrně s časem. Směr rychlosti se nemění.
+
 
+
Zrychlení pohybu se nemění. Má-li zrychlení stejnou orientaci (hodnotu znaménka) jako směr pohybu tělesa, pak se rychlost tělesa zvyšuje a jedná se o zrychlený pohyb. Má-li zrychlení opačnou orientaci (hodnotu znaménka) než směr pohybu tělesa, pak se rychlost tělesa snižuje a jedná se o pohyb zpomalený.
+
 
+
Dráha rovnoměrně zrychleného přímočarého pohybu:
+
 
+
s = 1/2 a * t<sup>2</sup> + v<sub>0</sub> * t + s<sub>0</sub>
+
 
+
kde a je zrychlení, v<sub>0</sub> je počáteční rychlost (rychlost v čase t = 0), s<sub>0</sub> je počáteční dráha (dráha v čase t = 0), t je čas
+
 
+
je-li s<sub>0</sub> = 0 , pak s = 1/2 a * t<sup>2</sup> + v<sub>0</sub> * t
+
je-li s<sub>0</sub> = 0 , ''v<sub>0</sub>'' = 0 , pak ''s'' = 1/2 ''a'' . ''t''<sup>2</sup>
+
 
+
 
+
'''Rychlost''' rovnoměrně zrychleného přímočarého pohybu:
+
 
+
''v'' = ''a'' . ''t'' + ''v<sub>0</sub>''    , kde ''a'' je zrychlení, ''v<sub>0</sub>'' je počáteční rychlost, ''t'' je čas <br />
+
je-li ''v<sub>0</sub>'' = 0, pak ''v'' = ''a'' . ''t''
+
 
+
'''Zrychlení''' rovnoměrně zrychleného přímočarého pohybu:
+
 
+
''a'' = konst.<br />
+
''a'' = (''v'' - ''v<sub>0</sub>'') / ''t'' , je-li ''v<sub>0</sub>'' = 0, pak ''a'' = ''v'' / ''t'' , kde ''v'' je rychlost, ''v<sub>0</sub>'' počáteční rychlost, ''t'' je čas
+
 
+
 
+
'''Síly''' působící při rovnoměrně zrychleném přímočarém pohybu:
+
 
+
Podle 2. Newtonova pohybového zákona působí na těleso se stálým zrychlením stálá síla o velikosti:
+
 
+
F = ''m''. ''a''
+
 
+
kde ''m'' je hmotnost, ''a'' je zrychlení.
+
 
+
Má-li působící síla směr ''stejný'' jako je směr pohybu, pak těleso ''zrychluje'', má-li síla směr ''proti'' pohybu, pak těleso ''zpomaluje''.
+
 
+
Příklad
+
* Za přímočarý lze považovat pohyb vlaku v přímém úseku železniční trať|tratě.
+
* Příkladem rovnoměrně zrychleného přímočarého pohybu může být rozjíždějící se motorka nebo volný pád.
+
 
+
Použitá literatura : [http://cs.wikipedia.org/wiki/Přímočarý_pohyb]
+
 
+
Autor : --[[Uživatel:Ciba1719|Ciba1719]] 31. 5. 2010, 07:30 (UTC)
+

Aktuální verze z 5. 10. 2010, 15:42

Rovnoměrný přímočarý pohyb je pohyb, kdy hmotný bod urazí za stejné časové intervaly stejné dráhové úseky. Můžeme sestrojit grafy: a) graf závislosti dráhy na čase obr.1

Primocary pohyb obr1.JPG

b) graf závislosti velikosti rychlosti na čase obr.2

Primocary pohyb obr2.JPG


Na obr. 3 a obr. 4 jsou vyobrazeny grafy závislosti dráhy na čase a závislosti velikosti okamžité rychlosti na čase v případě, že hmotný bod v čase t0= 0 urazil dráhu s0. Závislost uražené dráhy na čase pak lze popsat vztahem s = s0 + v.t.


Primocary pohyb obr3.JPG

Názorný příklad: Řidič auta vyjel z Písku do Prahy přes Čimelice. V Písku řidič vynuloval ukazatel aktuální uražené dráhy a vyrazil na cestu. V Čimelicích zapnul časomíru a měřil čas, za který dojede do Prahy. Celková uražená dráha auta po spuštění časomíry, je rovna vzdálenosti Písek-Čimelice zvětšené o dráhu, kterou urazil automobil za příslušný čas, tj. s = sPísek-Čimelice + t z Čimelic . v Na obr. 5 a obr. 6 jsou znázorněny grafy, kdy se hmotný bod začne pohybovat ze zvoleného počátku dráhy až po čase t0. Závislost uražené dráhy na čase lze popsat vztahem s = v.(t - t0).

Primocary pohyb obr4.JPG


Názorný příklad: Řidiči auta, který stojí na semaforech se rozsvítí zelené světlo. Protože telefonuje, tak uplyne nějaký čas než se rozjede. Dráha, kterou řidič ujel v jistém čase, je dána součinem velikosti rychlosti auta a času, po který řidič jel. U pohybu rovnoměrného přímočarého je velikost a směr rychlosti stále stejný.

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Rychlá navigace
NEJ aktivity
Nejlepší předměty
Nejlepší MCU
SW-HW
Ostatní
Utility
Nástroje
Tisk/export