Číselné soustavy B,D,H - zobrazení čísla

Z MediaWiki SPŠ a VOŠ Písek
Přejít na: navigace, hledání

Zobrazování kladných a záporných čísel v počítačích se provádí pomocí kódů. Pro správné zobrazení je třeba stanovit vhodnou velikost řádové mřížky např. r= 8. Krajní levý bit je ve slově vyhrazen pro informaci o znaménku. Zbytek tvoří číslo v daném kódu. Kladná čísla se zobrazují převodem z desítkové soustavy a to pro všechny kódy stejně.

Přímý kód – V tomto kódu levý bit informuje o znaménku, zbytek tvoří absolutní hodnota čísla

Primy-kod.jpg

Nepřímý kód – inverzní Levý bit je opět rezervován pro znaménko. Kladná čísla se zobrazují stejně jako v přímém kódu. Záporná čísla se vytvářejí jako tzv. „jedničkový“ doplněk – ten vzniká doplněním každého řádu na maximálně


Inverzni-kod.jpg

Nepřímý kód – doplňkový Nejpoužívanější kód pro zobrazení čísel v počítačích. Odstraňuje tzv. dvojí reprezentaci nuly u předchozích kódů. Levý bit je opět rezervován pro znaménko. Kladná čísla se zobrazují stejně jako v přímém kódu. Záporná čísla se vytvářejí jako tzv. „dvojkový“ doplněk – ten vzniká tak, že k k jedničkovému doplňku přičteme jedničku.

Doplnkovy-kod.jpg


pozn. rychlý postup pro vyjádření dvojkového doplňku. Ten vytvoříme tak, že zprava opíšeme všechny nuly a pak první jedničku a hodnoty na dalších řádech směrem doleva negujeme.

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Rychlá navigace
NEJ aktivity
Nejlepší předměty
Nejlepší MCU
SW-HW
Ostatní
Utility
Nástroje
Tisk/export