Propojení PC s TV

Z MediaWiki SPŠ a VOŠ Písek
Přejít na: navigace, hledání

Komplet převzato z: Propojení počítače s TV - PC jako Multimediální centrum

Obsah

Propojení počítače s TV - PC jako Multimediální centrum

Co je třeba k propojení s PC?

Grafická karta podporující TV-out - Objednat - PCIE nebo můžete Objednat - AGP Takovou kartu poznáte jednak tím, že se podíváte do papírů od vaší počítačové sestavy, nebo pohledem na zadní část, která musí obsahovat TV výstup ve formě S-video. Více na obrázku s vyfocenou zadní částí PC, který se nachází níže v článku.

Redukce pro TV-out Bývá přiložena ke grafické kartě s podporou TV-out (TV výstupem). Ne vždy je třeba, lze použít přímo S-video kabel, ovšem někdy je třeba úprava. Viz konec článku.

S-video kabel - 4 piny - Objednat Bývá součástí grafické karty s podporou TV-out (TV výstupem).

Redukce S-video na Cinch Video (volitelné) Bývá součástí grafické karty s podporou TV-out (TV výstupem). Je třeba jen v případě, chcete-li propojit kabel s Video Cinchem.

Cinch Video (volitelné) - Objednat Bývá součástí grafické karty s podporou TV-out (TV výstupem). Je třeba, chcete-li propojit TV výstup přes Video Cinch vstup na TV, nebo nemá-li vaše redukce na Scart vstup pro S-video kabel.

Rozdvojka pro 3,5mm Jack (volitelné) - Objednat Rozdvojka není povinná, ale je vhodné ji mít, pokud připojujete do počítače ještě navíc sluchátka nebo repráčky. Odpadá tím zbytečné manuální přehazování.

Redukce Jack -> Cinche - Objednat Slouží pro převod audia z 3.5 mm Jacka na Audio Cinche.

Audio cinche - Objednat Slouží k přenosu audia.

Audio Cinche prodlužovací - Objednat Chcete-li dostat zvuk na delší vzdálenost. Existují různé délky prodlužovacích kabelů. U těchto kabelů se vyplatí více investovat. Je třeba, aby byl kabel dobře stíněný, pokud nebude, bude se ozývat hučení.

Redukce na Scart (volitelné) - Objednat Pokud vaše TV nemá vstup pro jednotlivé Cinche, ale na Scart ano, což dnes má skoro každá TV, lze vyřešit zapojení takto.

DVD-ROM (volitelné) Pro přehrávání DVD filmů. Lze tak nahradit klasický stolní DVD přehrávač.

Sestavení kabeláže

Nejdříve se podíváme na propojení zvuku. Do počítače zastrčíme do otvoru pro sluchátka rozdvojku, ta je vyznačená na obrázku níže, většinou se jedná o zelené kolečko. Do rozdvojky zastrčíme sluchátka (nebo repráčky od počítače) a redukci. Pokud jste rozdvojku nepoužili, zastrčte rovnou do počítače redukci. Do redukce zapojíme Audio Cinche, do kterých dále lze napojit další, prodlužovací Cinche. Samotné Audio Cinche lze zapojit buď přímo do TV vstupem pro Cinche, nebo přes redukci Scart, dalším způsobem je zapojení do nějakého zvukového systému, nebo věže.

U videa je situace o něco složitější! PC lze propojit s TV buď přes Scart, Video Cinchnebo S-video kabel. Scart má dnes již skoro každá TV a mnoho TV i vstup přímo pro Cinche. Pokud má vstup přímo pro Cinche nemusíte kupovat redukci pro Scart. A pokud má vstup vedle Cinchů i pro S-video kabel, nemusíte kupovat ani redukci z S-video na Video Cinch a Video Cinch kabel.

S-video kabel propojíme s redukcí, kterou následně zapojíme do PC, pokud redukci již nemáme, použijeme upravený S-video kabel. Na druhý konec tohoto kabelu vložíme redukci S-video -> Cinch Video. Někdy není redukce a Cinch Video třeba, do některých televizí lze video signál dostat přes S-video, nebo pomocí redukce Scart, ovšem někdy toto může způsobit problém a televize nemusí signál přes S-video zobrazovat korektně. Toť k videu.

Grafické znázornění možných sestavení

Nyní si tedy graficky ukážeme několik možných postupů pro propojení počítače s televizí.

Základní zapojení do PC

Zde je obrázek výřezu zadní části počítače, na kterém můžete vidět výstup pro audio (zelený kroužek) a v pravé části obrázku se nachází výstup pro video. Do audia lze zapojit rozdvojku nebo redukci pro Jack 3.5 mm. Do videa lze zapojit buď redukci, nebo S-video kabel. Pokud bychom chtěli S-video kabel zapojit do počítače na obrázku, bylo by třeba S-video kabel upravit tak, aby šel do konektoru zasunout. Tato problematika je řešena na konci článku.

Propojení počítače s televizí - můžete tak PC používat jako DVD přehrávač, prohlížeč fotek a dalších medií. 1. část kabely

Propojení PC s TV 01.jpg

Propojení počítače s TV a HiFi

V této možnosti propojujeme jednou vrstvou obraz přímo do televize, zatímco druhou vrstvou je přenášen zvuk do HiFi věže, nebo nějakého zvukového systému. U věže je třeba Cinche zapojit do vstupu. HiFi věž musí podporovat AUX nebo Video režim. Viz. článek Propojte si počítač s vaší Hi-Fi věží

Propojení počítače s televizí - můžete tak PC používat jako DVD přehrávač, prohlížeč fotek a dalších medií. 1. část kabely

Soubor:Propojení PC s TV 02.jpg

Propojení s TV přes Scart

Zde spojujeme obě vrstvy do redukce z Cinchů na Scart. Ten následně zapojíme do TV a lze tedy v TV mít jak zvuk, tak obraz. U redukcí s možností přepínání IN/OUT je třeba, aby redukce byla nastavena na IN.

Propojení počítače s televizí - můžete tak PC používat jako DVD přehrávač, prohlížeč fotek a dalších medií. 1. část kabely Propojení s TV pouze přes Cinche

Obě vrstvy se zapojí do vstupu pro Cinche přímo na televizi. Na TV lze mít tedy jak zvuk, tak obraz. Tyto přímé vstupy se ovšem nenalézají na každé televizi, a pokud ano, často se objevují v přední části televize. Jsou tedy často vidět, což není zrovna estetické.

Propojení počítače s televizí - můžete tak PC používat jako DVD přehrávač, prohlížeč fotek a dalších medií. 1. část kabely Propojení s TV přes S-video

Propojení s S-videem vám ušetří nákup Video Cinch kabelu a redukce z S-video na Video Cinch. V některých případech lze použít i bez Scartu a zapojit podobně, jako je tomu ve verzi výše. Ovšem ne všechny TV dokážou korektně S-video zobrazit. Opět platí, použijete-li Scart, přepněte ho na IN.

Propojení počítače s televizí - můžete tak PC používat jako DVD přehrávač, prohlížeč fotek a dalších medií. 1. část kabely

Tip na závěr!

Pokud je redukce pro TV výstup z grafické karty poškozená nebo jinak nepoužitelná, lze použít přímo S-video. V některých případech je ale nutné manuálně upravit S-video kabel. A to v případě, že tento S-video kabel nelze zastrčit. V některých případech totiž u S-video kabelu překáží plastový výběžek. Jak je vidět na obrázku výše (Výřez zadní části počítače), není na konektoru prostor pro zasunutí tohoto výběžku.


Propojení počítače s TV - PC jako Multimediální centrum - 2. Část - Nastavení grafické karty

Propojení počítače s televizí - můžete tak PC používat jako DVD přehrávač, prohlížeč fotek a dalších medií. 1. část kabelyV dnešním pokračování o propojení televize s počítačem se zaměříme na nastavování obrazu pro televizor. Jedná se o stejný postup pro všechny grafické karty podporující TV-out.

Zda máte kartu Nvidia nebo ATI, popřípadě jinou, lze poznat kliknutím pravým tlačítkem myši na plochu zvolit položku Vlastnosti, zde se pak přepnout na záložku Nastavení, kde je následně pod textem zobrazení vidět název grafické karty. Tak jako je tomu zde na obrázku. Díky tomu se pak snadněji vyhledávají ovladače pro vaši grafickou kartu.



Instalace ovladačů ke grafické kartě

V první řadě je třeba stáhnout ovladače ke grafické kartě, zde je postup pro grafické karty od Nvidia. Jdeme na stránky pro stažení ovladačů. Zde si navolíme, jaký typ a jakou sérii grafické karty máme. Jako jazyk (Language) doporučuji zvolit English (UK) - tato položka slouží jako multijazyčná verze a obsahuje i češtinu. Vyhledáme ovladače pomocí tlačítka Search a stáhneme ty nejnovější. Ještě předtím je ale nutné zaškrtnout políčko, že souhlasíte s podmínkami pro používání.

Stáhnutí ovladačůStáhnutí ovladačů

Pro stažení grafických ovladačů k ATI jdeme na tyto stránky. Zde nás průvodce provede vybráním operačního systému, vybráním řady výrobku a vybráním typu vaší karty. Po stlačení tlačítka OK se ocitáme na nové stránce, kde jsou nám většinou nabízeny dvě možnosti ke stažení Catalyst Software Suite a Display Driver. Catalyst Software Suite se liší od Display Driveru tím, že navíc obsahuje rozhraní pro detailnější nastavení vaší karty, nám jde především o Display Driver a ten se nachází v obou verzích. Poté jej nainstalujte a pokračujte dle návodu níže.

Stáhnutí ovladačůStáhnutí ovladačů Zprovoznění obrazu na televizi

Po nainstalování se nám počítač restartuje, nyní zapojíme kabel propojující PC s TV do počítače a počítač znovu restartujeme. Při startování počítače je většinou možné již sledovat, že se obraz na televizi zobrazuje, ale poté opět zmizí. Je třeba jej přesně nastavit v Operačním systému.

Klikněte tedy na plochu pravým tlačítkem myši a z nabídky, která se vám zobrazila, zvolte položku Vlastnosti. Nyní vám vyskočilo nové okno a v tomto okně je třeba se přepnout na záložku Nastavení. Zde klikněte na monitor číslo 2. Poté nastavte rozlišení na co nejvyšší, pokud se vám obraz poté nebude korektně zobrazovat, zvolte buď 800x600 nebo 1024x768 pixelů. Dále zaškrtněte políčko Rozšířit plochu i na tento monitor. Podobně, jako je tomu na obrázku.

NabídkaNastavení monitorů

Nyní potvrďte tlačítkem OK a obraz na TV by se měl zobrazit. K přehrávání filmů na televizi stačí okno, ve kterém je film přehráván přesunout na pravou stranu, mimo obraz monitoru. Tím se film přesune na televizní obrazovku, kde jej lze následně dvojklikem myši zvětšit, video je tedy přes celou obrazovku. Po skončení filmu doporučuji přehrávač přesunout opět zpátky na monitor. To provedete stejným způsobem, jen z televize vyjedete přes levou stranu.

Přesun přehrávače mezi monitorem a televizorem Problém s černobílým obrazem u Nvidia

Pokud máte problém s černobílým obrazem, klikněte na prázdné místo na ploše opět pravým tlačítkem myši a zvolte položku Ovládací panel NVIDIA. Pokud se vás aplikace optá, zda chcete standardní nebo rozšířený režim, je to vcelku jedno. Poté se vám zobrazí Ovládací panel, ve kterém klikněte na položku Spustit průvodce nastavením televizoru. Typ konektoru zvolte S-video (pokud nemáte jinak) a klikněte na další. Zde vyberte formát televizního signálu, doporučuji PAL-D popř. PAL-K1 (pokud nepomáhá, podívejte se do manuálu k TV, jaké formáty podporuje). Pokračujte dále. V dalším kroku zvolte DualView, ten umožňuje zachování perfektního poměru stran. Nyní stačí kliknout na tlačítko Dále a poté Dokončit.

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Rychlá navigace
NEJ aktivity
Nejlepší předměty
Nejlepší MCU
SW-HW
Ostatní
Utility
Nástroje
Tisk/export