Tranzistor

Z MediaWiki SPŠ a VOŠ Písek
Přejít na: navigace, hledání

Tranzistor je polovodičová elektrotechnická součástka, která byla vynalezena v roce 1947 v USA. Tranzistor slouží k zesilování vstupního signálu a má nezanedbatelnou funkci jako spínač – hlavní použití tranzistoru je ve výpočetní technice, ale také se používá jako zesilovač v audio technice a má i jiné využití (např. stabilizátor).

Tranzistor


Obsah

Popis

Tranzistor se nejčastěji skládá ze 3 vodičů a těla součástky, vodiče jsou připojeny na vlastní polovodičovou strukturu prvku. Vývody jsou nazývány: kolektor, báze a emitor. Při funkci tranzistoru jako spínač, nebo jako zesilovač obvykle jako vstup slouží báze, pro napájení slouží kolektor a emitor je připojen na společnou zem pro vstupní signál zdroj a výstupní signál.

Výroba

Tranzistor se vyrábí z polovodičového materiálu, kterým byl z počátku Germanium, ale postupně se přešlo na Křemík. Dnes se využívá výhradně Křemík. Tranzistory se vyrábějí na jedné desce, na kterou se různými technologiemi nanáší další polovodičové vrstvy. Tato deska se poté rozřeže na jednotlivé tranzistory a buď samostatně zalijí do pouzdra s vývody, nebo se z nich vyrobí struktura více tranzistorů navíc s jinými prvky (rezistory, kondenzátory) a vyrobí se integrovaný obvod.


Typy

Bipolární

PNP, NPN


Unipolární

JFET, MOSFET, MESFET


Hybridní

IGBT - isolated gate bipolar tranzistor

Citace

http://cs.wikipedia.org/wiki/Tranzistor

http://www.ddp.fmph.uniba.sk/

Nejužitečnější vánoční dárek 20. století. Tranzistor slaví 65 let


Otázky k opakování z referátů mikroprocesorové techniky TVY

--MHadackova 8. 4. 2010, 14:49 (UTC)
--Arni 27. 5. 2010, 13:51 (UTC)

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Rychlá navigace
NEJ aktivity
Nejlepší předměty
Nejlepší MCU
SW-HW
Ostatní
Utility
Nástroje
Tisk/export